Týždeň slovenských knižníc 2023 v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou

KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH – Knižnice, záruka kvalitných informácií

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou sa aj tento rok aktívne zapája už do 24. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc. Týždňom slovenských knižníc štartuje mesiac, ktorý je zameraný na knihy a čítanie. Cieľom je vzhľadom na akútny problém dezinformácií a hoaxov v elektronickom prostredí poukázať na to, že v knižnice sú etablovanými odbornými pracoviskami profesionálne pracujúcimi s informáciami a sú miestom na získanie overených, pravdivých a kvalitných informácií.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravuje počas TSK pre deti Jarný tábor v knižnici v čase od 8.00 do 15.00 h s cieľom vzdelávania a zmysluplného trávenia voľného času, hlavne podpory ich kreativity, fantázie a zručnosti. Heslo tábora bude Kniha patrí do rúk deťom, nie dezinformácie. V neposlednom rade nám ide o podporu čítania počas jarných prázdnin. Cez tvorivé aktivity im ukázať cestu ku knihe. Celý týždeň sa bude niesť v duchu spoločenských hier a zaujímavých hostí. Dominantnou témou bude šach a jeho figúrky. Každý deň budú prebiehať šachové turnaje. Víťazi budú odmenení peknými aj knižnými cenami. Tábor je určený prevažne pre najlepších čitateľov knižnice za rok 2022 vo veku od 7 do 12 rokov.

V rámci TSK knižnica zapíše viac ako 300 prvákov za čitateľov knižnice.

Všetkých ostatných čitateľov malých aj veľkých knižnica zapíše  v rámci TSK za 0,10 eur.

Vranovská knižnica v pondelok 6. marca privíta seniorov v podobe IT kurzov Ľahko a rýchlo s počítačom, mobilom a smartfónom. Seniori sa naučia základné zručnosti, osvedčia si prácu s novými technológiami dnešnej doby.

Pre deti a mládež je pripravená o 10.00 h interaktívna prednáška Bezpečný internet s Evou Leškovou.

V utorok 7. 3. 2023 o 8.00 h začíname prezentáciou 3D tlače  v miestnosti nápadov – Makerspace, kde ponúkame zaujímavé aktivity a hry.

Bez pravidiel sa nepohneš so šachistom Mirom Chytrom je téma šachového workshopu o 10.00 h, ktorý vysvetlí deťom základný princíp fungovania na šachovnici.

Pre tých, ktorý si chcú precvičiť svoju pamäť sme pripravili o 13.00 h  Fitnes pre mozog– Kognitívny tréning pamäti pre seniorov s certifikovanou lektorkou II. stupňa.

Netradičnými športovými hrami o 13.00 h potešíme svoju myseľ i telo a utvrdíme sa v tom, že hrať fair play sa oplatí  so športovým inštruktorom Stanislavom Sotákom.

Streda 8.3.2023prinesie stretnutie s pedagógom a ilustrátorom Jozefom Tušimom, ktorý priblíži tematiku dnešných dní: Správne informácie sú základ.

Ďalšou zaujímavosťou  v rámci TSK 2023 je realizácia projektu o 10.00 h Za inovatívnym vzdelávaním do knižnice, kde knižnica predstaví prácu s drevom a gravírovacím perom, laserovú gravírku. Pyrografia – umelecká technika zdobenia dreva a kože napaľovacím perom

Ak by Vás táto téma zaujala, môžete knižnicu navštíviť aj vo štvrtok o 10.00 h., predstavia sa ďalšie novinky v rámci projektu.

Pre najmenšie deti v stredu  13.30 h poobede sme pripravili dramatizáciu klasickej rozprávky Kocúr v čižmách.

Ďalší deň (9.3.2023) navštívi Hornozemplínsku knižnicu o 10.00 h  regionálna autorka Oľga Švedová, ktorá nám predstaví svoju najnovšiu knihu Rozprávky z lesa spolu CD a veselými pesničkami.

Táborový piatok 10.3.2023 sa ponesie v znamení jari, spolu s ilustrátorom si vytvoríme Prvý jarný kvet.

Piatkový deň spestríme vyhlásením Kráľa detských čitateľov. Titul získava najodvážnejší a najsčítanejší adept z radu čitateľov Hornozemplínskej knižnice. Kráľ sa zúčastňuje počas celého roka aktivít knižnice a reprezentuje ju aj na celoslovenskom sneme kráľov čitateľov.

Poobede o 14.00 h si v knižnici môžete pobesedovať s meteorológom a moderátorom TV JOJ Petrom Jurčovičom, ktorý priblíži nielen vysielanie počasia v televízii, ale určite sa dozvieme kedy príde jar a aké počasie nás v najbližších dňoch čaká.

Zároveň vyhlásime nové súťaže v rámci úspešných projektov Komiksiáda alebo komiksom k čítaniu a Čítačka s písačkou.

Celoslovenské slávnostné otvorenie TSK je tohto roku o 13.00 h v Trenčíne. Otvorenie bude spojené aj s tradičným odovzdaním výročnej ceny Slovenskej asociácie knižníc „SAKAČIK 2022“, niektorej z členských knižníc za jej aktívnu činnosť, resp. za prípravu významného podujatia alebo uskutočnenia významného činu.

Pripravili sme rozmanité spektrum aktivít a podujatí pre rôzne vekové kategórie a komunity ľudí. Tradičnými aj netradičnými podujatiami na podporu čítania máme zaplnený celý marec – mesiac knihy. Knižnica v marci plánuje uviesť do života svoju publikáciu 100 rokov verejnej knižnice vo Vranove nad Topľou  (1854 – 1922 – 2022).

20. marca 2023 ilustrátorské duo, sestry Jančové zrealizujú komiksový workshop pre deti a mládež.

Mesiac marec ukončíme Nocou s Andersenom, medzinárodným podujatím na podporu čítania. Radi vás privítame počas celého mesiaca marca i roka, pretože knižnica je tu pre všetkých.

Mgr. Danka Molčanová

Riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou