Čarovné Vianoce v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou a Prešovský samosprávny kraj si pre Vás pripravili vianočný program Čarovné Vianoce, ktoré sú obohatené nielen koledami, ale aj bohatým literárnym a kultúrnym programom. Tešiť sa môžete na vianočné a adventné workshopy s divadelným a hudobným zameraním, na ilustrátorské workshopy s ilustrátormi a literárne workshopy s autormi detských kníh, zameraných na zimné obdobie a najkrajšie sviatky v roku. Našou snahou je priniesť povedomie o histórii adventu, Vianoc a  dôležitosti zachovania tradícií do komunít a centier vranovského okresu. Na svoje si prídu dospelí, ale aj deti pri stretnutí so známymi osobnosťami literárneho, výtvarného a umeleckého sveta.

Čarovné Vianoce odštartujeme v pondelok 11. decembra 2023 o 10.00 h literárnym workshopom Vianočné príbehy, ktoré ponúknu nahliadnutie do sveta vianočných hrdinov so spisovateľkou Miroslavou Grajciarovou. Svetobežníčka Miroslava Grajciarová žila vo Francúzsku, v Bulharsku, v Jeruzaleme, a v súčasnosti býva na Slovensku. Jej kreatívna duša sa odzrkadľuje v prepracovaných príbehoch plných zaujímavých dejov, doplnených krásnymi ilustráciami. Pokračovať budeme prácou s literárnym textom na dramatizovanom čítaní vianočných rozprávok o 13.00 h., na ktoré srdečne pozývame všetky deti. Pondelok zakončíme tvorivým workshopom v miestnosti Makerspace o 14.00 h, ktorá ponúka upustiť uzdu fantázie na gravírovacom stroji.

Druhý deň Čarovných Vianoc v utorok 12. decembra 2023 okúzlia Zimné rozprávky so spisovateľkou Gabrielou Futovou na literárnom workshope o 10.00 h v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou. Gabriela Futová používa moderný jazyk dnešných slovenských detí, v príbehoch je kus napätia, tajomna, a zároveň humoru. Jej knihy sa čítajú veľmi príjemne deťom i dospelým, a pritom je v nich poriadna dávka ponaučenia. Po literárnej časti dňa sa o 13.00 h s radosťou pustíme do obľúbenej práce s literárnym textom na dramatizovanom adventom čítaní, na ktorom sa dozvieme zaujímavé informácie o advente a jeho význame. O 14.00 h sa v miestnosti Makerspace naučíme pracovať na gravírovacom stroji a vytvoríme si vianočné pohľadnice z dreva, ktoré nielen dlho vydržia, ale aj krásne vyzerajú.

Uprostred Čarovných Vianoc, v stredu 13. decembra 2023 o 10.00 h, ponúkneme Vianočnú hviezdu s ilustrátorom Radom Repickým. Rado Repický je kreatívny ilustrátor, ktorý robí presne to, čo ho baví. Je majstrom svojho umenia a talentu. Vo svojej tvorbe využíva rôzne techniky, ktoré si môžete vyskúšať aj vy na ilustrátorskom workshope, ktorý dotvorí dokonalú vianočnú atmosféru. Pri téme vianočná hviezda ostaneme aj o 13.00 h na dramatizovanom čítaní vianočných rozprávok a prostredníctvom literatúry si vytvoríme čarovnú chvíľu Vianoc. Tvorivý deň ukončíme workshopom v miestnosti Makerspace o 14.00 h pri práci s 3D perom.

Predposledný deň Čarovných Vianoc vo štvrtok 14. decembra 2023 o 10.00 h privítame v knižnici Divadlo Kaukliar, ktoré nám predstaví divadelnú hru Škriatkovsky dobré Vianoce. Keď príde anjel, čert a Mikuláš (ktorý večne mešká, lebo mu vždy zapadnú sane kdesi v Mikuláši), neostane jedno oko suché, jedna ruka nežonglujúca, jedny ústa nespievajúce, ani jedna noha netancujúca! Sranda, švanda a zábava taká, že každé dieťa, či dospelý od Mikuláša darček nielen dostane, ale si ho aj zaslúži! O 13.00 h budeme pokračovať v poobednej tradícii čítania vianočných rozprávok hravou formou práce s literárnym textom. Tvorivé workshopy v Makerspace o 14.00 h prinesú vianočné vykrajovačky zhotovené 3D tlačiarňou.

Posledný deň Čarovných Vianoc oslávime vyhodnotením súťaže Čaro Vianoc o 10.00 h, ktoré slávnostne oceníme na hudobnom workshope Katky Gáčovej. Katka Gáčová je profesionálnou speváčkou v Podduklianskom umeleckom ľudovom súbore z Prešova, a zároveň umeleckou vedúcou Detského folklórneho súboru Ondavka, ktorá svojim vzdelaním tradične prispieva k uchovaniu tradícií. Dramatizované čítanie vianočných rozprávok o 13.00 h prinesie tvorivú prácu s literárnym textom, ktorú o 14.00 h môžu čitatelia knižnice v miestnosti Makerspace zhmotniť na gravírovacom stroji. Čarovné Vianoce ukončíme v piatok dokonalou vianočnou atmosférou v kruhu priateľov s názvom Zázračný čas Vianoc o 17.00 h s Ankou Servickou, manželmi Janíčkovcami, o. Petrom Milenkym a Samuelom Brussom. Prostredníctvom duchovných zamyslení o. Petra Milenkyho a histórii adventu a času Vianoc v podaní Samuela Brussa, dotvoríme vianočný čas koledami Anky Servickej s hudobným doprovodom manželmi Janíčkovcami.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou získala grant na projekt LDI01004 Multifunkčné centrum 4.0 (Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov). Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk alebo Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.