E-KNIHY

Elektronické knihy od Palmknihy – eReadingu sú dostupné nonstop prostredníctvom online katalógu. Proces výpožičky e-knihy sa realizuje prostredníctvom online katalógu knižnice. Hornozemplínska knižnica v spolupráci  s portálom Palmknihy ponúka svojim čitateľom na vypožičanie vyše 9000 e-kníh.

Podporované zariadenia: 
1. tablety/mobily/netbooky so systémom Android alebo iOS
2.  čítačky elektronických kníh – aktuálne dostupné na slovenskom trhu:
ONYX Poke Pro 6″
ONYX BOOX Nova Pro 7,8″
ONYX Note Pro 10,3″
ONYX Max 2 13.3″
ONYX BOOX Max 3 13,3″

V ponuke sú knihy z vydavateľstiev: Academia, Albatros, BB/art, BizBooks, CPress, Edika, Fragment, Host, Jota, Libri, Mladá fronta, Paseka, Vyšehrad, XYZ a mnohé ďalšie. Ponuka sa postupne rozširuje. E-knihy – zoznam zapojených vydavateľstiev  (pdf). Z pohodlia domova si môžete jednoducho vypožičať e-knihu cez online katalóg knižnice, ktorá sa Vám obratom zobrazí vo virtuálnej knižnej poličke aplikácie eReading i s viditeľne označeným termínom vrátenia. Výpožičná doba je 31 dní a počas nej je možné čítať až 3 tituly súčasne bez nutnosti pripojenia k internetu. 32 deň sa e-kniha sama vymaže z aplikácie, nie je potrebné ju vrátiť. Tituly nie je možné vrátiť skôr. Ďalšie tituly je možné vypožičať si po uplynutí výpožičnej doby aktuálnych výpožičiek.

POSTUP PRE ČITATEĽOV

Ako sa zapojiť do e Výpožičiek:

 1. Zaregistrujte sa v knižnici.
  Pre každé konto eVýpožičiek, aj pri registrácii v knižnici, je potrebná jedinečná emailová adresa.
  Príklad: V prípade viacerých členov rodiny je potrebné, aby sa každý registroval s vlastnou emailovou adresou.
  Stiahnite si elektronickú prihlášku: Prihláška za čitateľa. Vyplnenú prihlášku pošlite na: informacnecentrum@kniznicavranov.sk. Následne dostanete emailom prihlasovacie údaje.
 2. Zaregistrujte sa na portáli https://www.palmknihy.cz (Dôležité: je potrebné mať rovnakú emailovú adresu aj pri registrácii do Palmknihy aj do knižnice)
 3. Stiahnite si aplikáciu s názvom Palmknihy do svojho zariadenia (čítačka, mobilný telefón, tablet), ktorá je zdarma k dispozícii na Google Play pre Android alebo na App Store pre iOS.

Ako si vypožičať e-knihu:

 1. Prihláste sa do online katalógu knižnice. Vyhľadávanie – do ponuky možností (Autor, Názov) pribudla možnosť „eReadingcz“ – má prepojenie na službu ereadingcz. Teda, ak si zadáte túto podmienku, zobrazia sa nám všetky záznamy, ktoré obsahujú aj prepojenie na e-knihu. Pri kombinovanom vyhľadávaní funguje kombinácia: eReading AND Názov eReading AND Autor
 2. Pri vybranej knihe v katalógu zvoľte „Požičať e-knihu“. Po stisnutí tlačidla sa Vám zobrazí oznámenie o úspešnom vypožičaní. Na emailovú adresu Vám príde oznámenie o uskutočnenej e-výpožičke.

Ako otvoriť e-knihu:

 1. Otvorte aplikáciu eReading.  Sekcia s „Místními“ (stiahnutými) knihami bude najprv prázdna.
 2. V hornom menu zvoľte sekciu „ONLINE“ a vyplňte Vaše prihlasovacie údaje, ktoré ste uviedli pri registrácii do portálu Palmknihy.
 3. Kliknutím na obálku stiahnete e-knihu zo sekcie „Online“ do „Místní“. Iba v tomto kroku musíte byť pripojení na Internet.
 4. V prípade, že máte aplikáciu eReading stiahnutú vo svojom mobile/tablete a ste v nej trvalo prihlásení, proces vypĺňania prihlasovacích údajov už pri ďalších výpožičkách opakovať nemusíte.

POSTUP PRE NEREGISTROVANÝCH ČITATEĽOV

Máte záujem požičiavať si e- knihy a nie ste a v minulosti ste ani neboli čitateľom vranovskej knižnice? Máme pre vás riešenie- tzv. PREDREGISTRÁCIA. Zaregistrujete sa alebo sa prihláste do on-line katalógu, nájdete ho na webstránke hore vpravo www.kniznicavranov.sk  Objaví sa náš katalóg, a v jeho ľavej časti nájdete možnosť- predregistrácia. Kliknite na túto možnosť a následne prosím vyplňte čo najviac údajov, ktoré pre možnosť zaregistrovať sa v našej knižnici potrebujeme. Posledným krokom po vyplnení všetkých údajov je stlačiť tlačidlo registrovať. Vaša žiadosť príde do knižnice a vy od nás dostanete mail s inštrukciami, na ktoré číslo účtu treba zaplatiť registračný poplatok a vygenerujeme vám aj váš variabilný symbol pre platbu. Po úhrade dostanete od nás opäť mail s prihlasovacími údajmi so systému vypožičiavania e- kníh. HOTOVO – požičiavajte si a čítate e-knihy.

Prajeme vám čo najviac príjemných chvíľ pri čítaní.

Ako si stiahnuť aplikáciu do čítačky elektronických kníh:

Inštalačný súbor s aplikáciou:
https://www.dropbox.com/sh/87o9cfp2q25qvl4/AABVHBWadt2wYyDwH0UjHvr1a/Instalační%20soubory%20%28pro%20případný%20zájem%29/Pro%20android%20-%20mob.%20telefony%2C%20tablety%2C%20čtečky/app-android-release.apk?dl=0 

Postup:
* Kliknutím na vyššie uvedený odkaz čitateľ stiahne súbor do počítača.
* Následne si pripojí čítačku e-kníh káblom k počítaču a stiahnutý súbor do čítačky presunie.
* Potom je dobré čítačku reštartovať, aby sa inštalácia dokončila.
* Po opätovnom zapnutí čítačky je možné aplikáciu využívať, to znamená prihlásiť sa do online knižnice v rámci aplikácie, kde bude požičaná e-kniha k dispozícii na stiahnutie.