Knihy ukryté v policiach


Prinášame Vám vážení čitatelia, novú sériu článkov, ktorá budú pravidelne dopĺňaná o nové knižné námety.

Pýtate sa o čom bude? 

O aké knihy pôjde?

Každý týždeň Vám predstavíme zaujímavé knihy, ktoré môžete nájsť na oddelení pre deti a mládež v sekcii mladší školský vek. 

Budeme sa venovať takým knihám, ktoré bývajú vo veľkej bytovke nazvanej REGÁL a v jednotlivých bytoch, ktorým hovoríme POLICE. Bývajú však na rovnakej adrese, ktorá sa líši len písmenkom.

Hornozemplínska knižnica

oddelenie pre deti a mládež

regál s písmenom A

Predstavíme Vám knihy, ktoré sú nové, ale aj také, ktoré vnímame z pohľadu knihovníčok ako zaujímavé klenoty knižného fondu, a myslíme si, že to bude skvelý tip na čítanie nie len pre deti ale aj pre rodičov. Knižné typy Vám ukážeme prostredníctvom fotografie obálky a krátkej anotácie prípadne recenzie.

Abeceda DOBRA – Natalija Čub

Encyklopédia pre šikovné deti

Abeceda dobra je encyklopédiou pre šikovné deti, ktorá deťom pomôže pripraviť sa do školy a zbaviť sa detského strachu a agresivity. Pomôže im naučiť sa chrániť si zdravie, ako aj milovať a vážiť si kamarátov. Privedie ich k zdvorilosti, dobrote a pracovitosti. Obsahuje nádherné farebné ilustrácie, ale nájdete v nej nielen príbeh ale aj básničky či riekanky alebo pesničky. Od malička učí svojich čitateľov ako pracovať s knihou, ako vnímať text a nabáda k rozvoju čitateľskej gramotnosti.

 

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Abeceda – Viera Kubičková

múdra teta

Kniha je určená pre predškolákov a prváčikov, ktorý sa práve vďaka nej stretnú po prvý x s písaným písmom, zábavnými riekankami, či veršíkmi. Kniha je výnimočná tým, že obsahuje text v tlačenej podobe ale ja písanej. Doplnená je o farebné ilustrácie, ktoré pomáhajú dotvárať tému písmen.

 

 

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

ABeCeDárik – Daniel Hevier

ABeCeDárik je ďalšou titulom z pera známeho slovenského básnika. Vhodne zvolené slová sú chytľavé a pekne sa rýmujú, čo je veľké plus pre učenie sa. „Abeceda je úžasný vynález,“ tvrdí Daniel Hevier. „Niekoľko písmen, a sú z nej poskladané všetky príbehy, rozprávky, básničky, riekanky, pesničky celého sveta.“ Hravou formou k učeniu je základná myšlienka, ktorú nesie knihy.

 

 

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Abeceda – Emília Hubočanová

V básničkách hľadaj mená

Toľko mien je v kalendári!
A koľko je ich na svete!
Ak to vaše v knižke chýba, zameniť ho môžete. Samozrejme, v takej básni, v ktorej by ste chceli byť, aby sa vám pri čítaní mohlo srdce potešiť. Dlhšie básničky, v ktorých sa skrývajú mená sú zaujímavým ozvláštnením. Táto kniha umožňuje malým čitateľom pracovať s textom, nielen pri jej interpretácií ale aj vyhľadávaní mien.

 

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Adventný kalendár- Anna Olšovská

Čo je to advent, aký čas vymedzuje, príbehy a zvyky k Štedrému dňu, to všetko môžete nájsť v knihe. Básničky ale aj poučné príbehy v knihe nás navádzajú vnímať skutočnú hodnotu Vianoc ale aj učia z akých tradícii vznikli, ako sa vyvíjali a ako ich poznáme dnes. Najlepšie na knihe je, že sa každý deň môžete so svojimi malými čitateľmi rozprávať na inú tému, čítať si krátke ale o to pútavejšie príbehy a spoločne precítiť čaro Vianoc.

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Aha, máme bračeka! – Blanka Poliaková

Autorka túto radostnú, ale pre deti náročnú udalosť vyjadruje obyčajne, bez mentorovania, formou prístupnou i malým deťom. Na pozadí milej rodinnej udalosti nenásilne hovorí o úlohe každého člena a zdôrazňuje tak súdržnosť rodiny, v ktorej sa deti cítia bezpečne, lebo ich chráni a obklopuje vzájomná láska. Verše sa dotýkajú mnohých aktuálnych tém, s ktorými sa vyrovnáva dieťa v práve sa zväčšujúcej rodine.

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Ahoj, zvieratká! – Alica Náhliková

Veselé rozprávky, príbehy a básničky

Čo sa stane, keď vrabček Čvirko zje zmrzlinu a macko ide nakupovať? O čom sa sníva psíčkovi a aké tajomstvo sa dozvie lienka Lenka? Kde nájde popletené kuriatko svoju mamičku a mačka Mica nový byt?  Knižka napísaná s veľkou dávkou láskavého humoru aj so štipkou poučenia je plná veselých príbehov o nezbedných zvieratkách, ktoré budú deťom nápadne pripomínať ich vlastné šibalstvá.

 

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Ako išiel ježko do sveta – Ulf Shark

Kniha je určená predškolákom, ktorí majú radi hlavnú postavu zvieratko, konkrétne ježka. Ježko má veľa priateĺov, zvieratká z lesa, s ktorými zažíva rôzne dobrodružstvá a vníma nie len rozlišnosti medzi nimi ale aj sám seba. Naučí sa čo mu ide a čo nie, a vníma jedinečnosť každého zvieratka. Poučný príbeh je doplnený o krásne ilustrácie zvieratiek, kde jednoducho môžete poukázať na rozdielnosti ale spoločné vlastnosti či znaky.

 

 

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Ako išlo vajce na vandrovku

Jedna z najobľúbenejších a najkrajších ľudových rozprávok pre deti vychádza v novej autorskej úprave textu Diany Padychovej s mnohými interaktívnymi prvkami. Text je bohato farebne ilustrovaný. Slovné, obrázkové úlohy a otázky rozvíjajú rôzne kompetencie u detí predškolského a mladšieho školského veku, ozvíja sa čitateľská, literárna, jazyková gramotnosť. Prílohu tvoria pracovné listy a množstvo kreatívnych tipov pre prácu s deťmi, zameraných na rozvoj predstavivosti, tvorivosti, myslenia, pamäti či rôznych zručnotí u detí.

 

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Ako šla rozprávka do sveta

V knihe sa najmenší čitatelia stretnú s obľúbenými rozprávkovými postavami z rôznych krajín. Výber najkrajších európskych rozprávok ilustrovala Helena Zmatlíková, ktoré si s deťmi viete neskôr prekresliť na papier.. Kniha je známa skôr staršej generácii, mnohí z nás na nej vyrástli, ponúkame Vám reedíciu tejto klasiky. Dialógy v rozprávkach sú poučné, obsahujú aj slová, ktoré dnešné deti nemusia už poznať. Tento klenot je doplnený aj o nádherné jednoduché ilustrácie, ktoré si s deťmi viete neskôr prekresliť na papier.

 

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Ako zvieratká spia – Petra Bartíková

V nore, na strome, dolu hlavou, hlboko pod vodou alebo počas letu s jedným okom otvoreným. Aj zvieratá musia spať, aby načerpali sily do nového dňa, lenže spôsob, akým spia, sa od toho ľudského veľmi líši. Napríklad koala, ktorá v podstate prespí celý život a oddychuje na konári stromu ako na ležadle. No a keď práve nespí, tak je.  Čo myslíš, snívajú sa zvieratám sny? Ten, kto hovorí, že nie, sa veľmi mýli. Sny sa totiž snívajú aj mravcom.

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.

Anjelik Striebrovlások – Sigrid Luddecke

Tenučká knižočka ponúka čitateľovi obrovské posolstvo k sviatku Vianoc. Hlavnou postavou je Anjelik Striebrovlások, ktorý stvára v nebi samú neplechu. Svätý Peter ho na Vianoce vyhostí z neba, s podmienkou, že sa vráti len vtedy, keď urobí ľuďom radosť. Podarí sa mu to? Pomôže mu Mikuláš? To sa dozviete, keď si prečítate túto peknú vianočnú rozprávku.

 

 

Pozri dostupnosť v online katalógu.