Leto 2023 v Hornozemplínskej knižnici

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou, Prešovský samosprávny kraj, OZ Korálky a Multifunkčné centrum 4.0 pripravujú počas letných prázdnin množstvo zaujímavých podujatí pre prázdninujúce deti, ich rodičov aj starých rodičov. Pre všetkých návštevníkov sme pripravili bohatý program pod vedením skúsených lektorov. Aktivity budú zamerané na podporu čítania a rozvoj fantázie a kreatívnych zručností.

Aj tento rok je pre deti pripravený Letný čitateľský tábor v knižnici:

MRKni. II. (Mám Rád Knihy)

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravuje 5. ročník Detského letného čitateľského tábora  v knižnici. Na deti čaká veľa zaujímavých hier, tvorivých činností. Deti budú počas dní plných zábavy plniť rôzne pohybové a vedomostné úlohy, hrať pamäťové hry, lúštiť indície, vyrábať rôzne výrobky a hľadať stratené rozprávky. Keď nájdu tú správnu rozprávku, nájdu aj táborový poklad. Počas tábora absolvujeme výlet do „sveta rozprávok“ do Tricklandie do Popradu. TrickLandia je miesto, kde zažijeme jedinečné putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií. V jej priestoroch nájdeme námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska

Pripravujeme pre deti spolu s lektormi (spisovateľ, fyzik, ilustrátor, športovec, lektori…) skvelé prázdniny v znamení príbehov. Zábava, fantázia, dobrodružstvo, túžba po víťazstve, ale predovšetkým krásne príbehy, ktoré pohladia srdce i dušu… To všetko čaká deti v pripravovanom dennom letnom čitateľskom tábore: MRKni II.

Termín realizácie: 10. – 14.7.2023

 

Júl a august je už tradične spojený s obľúbenými Letným štvrtkami v knižnici, ktoré sa budú konať každý štvrtok o 10.00 h. Čitatelia sa môžu tešiť na cyklus 9 Letných štvrtkov v knižnici plných rôznych tvorivých činností, dielní, hostí a kníh.

Prvý letný štvrtok začneme 6. júla – Letný tvorivý štvrtok. Pomocou ktorého vstúpime do sveta ilustrácií s výtvarníčkou Martinou Kotvasovou, ktorá spolu s deťmi vytvorí atmosféru leta.

Na Letný výtvarný štvrtok 13. júla prijala pozvanie kreátorka, kvetinárka Lenka Olejárová.

Letný literárny štvrtok  20. júla bude o knihe, so spisovateľkou Lenkou Šingovskou. Pri spoločnej besede si predstavíme jej tvorbu. Prostredníctvom rozprávkovo čarovnej knihy Po stopách kocúra Félixa sa deti dostanú do rôznych regiónov Slovenska, aby spoznali ich prírodné i kultúrno-historické osobitosti.

Letný tanečný štvrtok 27. júla rozhýbu ľudové tance. Lektorkou bude lektorka tanca Katarína Gáčová.

August začne Letným hudobným štvrtkom 3. augusta. Knižnicou sa ponesú spolu s hudobníkom Petrom Tomkom už tradične aj tóny hudby.

Hosťom Letného divadelného štvrtka 10. augusta bude Divadlo Na Peróne s predstavením Lily a Momo.

Historické udalosti si počas leta priblížime počas Letného historického štvrtku 17. 08. 2023. so skupinou historického šermu – SARUS

Rôznymi športovými aktivitami nás prevedú športovci a tréneri v rámci Letného športového štvrtka 24. 08. 2023 pod vedením Mariána Smoláka.

Leto ukončíme 31. 08. 2023 Letným skautským štvrtkom s členmi I. oddielu Lipy Vranov nad Topľou spolu s Igorom Cabanom.

Letné štvrtky v knižnici sa realizujú v rámci projektu Čítačka s písačkou, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Aj tohto roku sa už tradične zapájame do podujatia Prečítané leto, ktorého hlavnou úlohou je podporiť čitateľskú gramotnosť u detí.

 

Prvým dňom letných prázdnin odštartujeme aj Včelie čítanie – Veľká čitateľská súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť všetky deti. Úlohou detí je vybrať si knihu z predpripravenej ponuky a následne vyplniť súťažný kvíz. Čím viac kníh prečítajú, tým väčšiu šancu majú na výhru. Súťaž potrvá až do októbra a výhercu vyžrebujeme počas Medových dní 2023.

 

Makerspace predstavuje základný pilier makers kultúry. V HK má svoje pevné miesto. Počas prázdnin si nadšenci techniky môžu vyskúšať prácu na týchto zariadeniach: NC frézka – frézovací obrábací stroj, sublimačný stroj, Laserová gravírka a rezací stroj, 3 D perá, tlačiareň… Makerspace je niečo ako miestnosť nápadov, možnosť realizácie. Je to miesto, kde sa môžete naučiť používať rôzne elektronické zariadenia, rôzne aktivity, hry a úlohy.

 

Leto je už tradične venované obľúbeným Letným štvrtkom aj v obciach v okrese Vranove nad Topľou. Podujatia sú tematicky ladené stretnutia, ktoré sa budú niesť v duchu rozprávok, tvorivých dielní, súťaží, hier a športu. V rámci projektu Multifunkčné centrum 4.0 Hornozemplínska knižnica pripravuje letné štvrtky aj v partnerských centrách, v obciach: Hencovce, Dlhé Klčovo, Banské, Čaklov, Nižný Hrabovec.

 

Dlhodobo sa usilujeme budovať knižnicu rodinného typu, čo dokazuje vytvorenie Klubu rodičov, ktorí sa stretávajú pri čítaní kníh v knižnici. Pripravujeme sériu aktivít Piatky pre matky.

Pre dospelých čitateľov vyhlasujeme súťaž  Foto s knihou, s podtitulom „Keď kniha cestuje…“, ktorá trvá od 1. júla do 31. augusta 2023.

Fotografie zasielajte na e-mail: dospele.odd@kniznicavranov.sk, kam všade s vami putovali knihy počas leta a môžete vyhrať knižnú odmenu.

 

Veríme, že v knižnici privítame okrem stálych čitateľov aj nových návštevníkov, ktorí využijú služby našej inštitúcie. Pozývame do vranovskej knižnice všetkých, ktorí chcú zažiť pestré čitateľské leto stretnutiami, zážitkami z nových príbehov a dobrodružstiev.