Leto 2024 v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou, Prešovský samosprávny kraj a projekt Multifunkčné centrum 4.0 pripravujú počas letných prázdnin množstvo zaujímavých podujatí pre prázdninujúce deti, ich rodičov, ale aj starých rodičov. Pre všetkých návštevníkov sme pripravili bohatý program pod vedením skúsených lektorov. Aktivity budú zamerané na podporu čítania, rozvoj fantázie a kreatívnych zručností.

Aj tento rok je pre deti pripravený Letný čitateľský tábor v knižnici s názvom MRKni. III. (Mám Rád Knihy). Knižnica pripravuje 6. ročník Detského letného čitateľského tábora  v knižnici. Na deti čaká veľa zaujímavých hier, tvorivých činností, ktoré budú počas dní plných zábavy plniť rôzne pohybové a vedomostné úlohy, hrať pamäťové hry, lúštiť indície, vyrábať rôzne výrobky a hľadať stratené rozprávky. Keď nájdu tú správnu rozprávku, nájdu aj táborový poklad. Počas tábora deti absolvujú výlet do “kúzelného sveta histórie a zvierat” do Podduklianskej knižnice vo Svidníku, k pamätníku Československej armády na Dukle a deň zakončia návštevou ZOO v Stropkove. Pre deti sú pripravené skvelé prázdniny spolu s lektormi (spisovateľ, fyzik, ilustrátor, športovec a ďalší zaujímaví lektori) v znamení príbehov. Zábava, fantázia, dobrodružstvo, túžba po víťazstve, ale predovšetkým krásne príbehy, ktoré pohladia srdce i dušu. To všetko čaká deti v pripravovanom dennom letnom čitateľskom tábore: MRKni III. Termín realizácie tábora: 22. – 26. júl 2024.

Júl a august sú už tradične spojené s obľúbenými Letným štvrtkami v knižnici, ktoré sa budú konať každý štvrtok o 10.00 h v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou. Čitatelia sa môžu tešiť na cyklus 8. letných štvrtkov plných rôznych tvorivých činností, dielní, hostí a kníh.

Prvý letný štvrtok 4. júla bude patriť divadlu a literatúre, preto nesie príznačný názov Letný divadelný štvrtok. S predstavením Smradi sa predstaví Divadlo Nevadivadlo. Čo sa stane, keď sa zlí Smradi rozhodnú urobiť niečo dobré? Inscenácia, ktorá búra stereotypy zlých zvieracích postáv, inšpirovaná detektívnym prostredím. Vlk, Had alebo taká Piraňa či Žralok všeobecne nemajú príliš dobrú povesť. Na divadelnom letnom štvrtku to však bude všetko úplne inak! Z postáv sa stávajú hrdinovia, no nie vždy je to ľahké, najmä ak na každom kroku číha chutné potešenie. Tešiť sa na vás budú pán Vlk, pán Had, pán Piraňa a pán Žralok.

Na Letný komiksový štvrtok 11. júla prijal pozvanie ilustrátor, karikaturista, tvorič komiksov, animátor, kreslič videohier, synťákový dj, nadšenec a organizátor festivalu béčkových filmov Tomáš Cíger alias Arter Eniac. Super komiksový mega intergalaktický superhrdinský vysávačský workshop s Eniacom a mega ligou vysávačskou. Deti sa môžu pustiť do víru výroby turbo mega komiksu, v ktorom použijú všelijaké svoje nápady a výmysly superhrdinov, supermega watt 3000 vysávačov, zlovestných oblúd, ktoré chcú robiť zlobu vo vranovskej knižnici až po komiksové akčné arkádové videohry. Načuchnú tak ku tvorbe od komiksových postáv až po samotné komiksové bublinky.

Letný literárny štvrtok 18. júla bude o detských knihách. Knižnicu navštívi Branislava Hronská, ktorá je dramaturgičkou a programovou manažérkou detských staníc v spoločnosti TV JOJ. Je tiež autorkou niekoľkých detských knižiek: Ťuki a jeho dobrodružstvá, Sníček, Tajný život v lese, Jojo, to vážne? a ďalších.

Letný lesný štvrtok 25. júla bude patriť Divadlu Na Hojdačke. Predstavenie Kedy stromy spievajú sa venuje aktuálnym ekologickým témam, ktoré citlivo predkladá najmenším divákom s patričnou dávkou humoru a s veselými pesničkami. Vychádza z nevyhnutnosti formovať environmentálne vnímanie detí už od najútlejšieho veku.

August prinesie tvorivosť na Letnom tvorivom štvrtku 1. augusta. Karin Mikulášová z OZ Tvorivá dielňa rozhýbe šikovné ruky vranovských čitateľov, prehĺbi vzťah k umeniu, kreativite a tvorivému sebavyjadreniu.

Hosťami Letného tanečného štvrtka 8. augusta budú manželia Bibiána a Boris Marcinovci. Capoeira je brazílsky bojový tanec otrokov. V súčasnosti sa považuje za bojový šport s pevnými pravidlami. Gymnastika je jeden z krásnych, estetických a umelecky náročných športov. Je to športové odvetvie, pri ktorom sa deti učia rozvoju koordinácie, tanečnosti a muzikálnosti.

Rôznym športovým aktivitám, ktoré preveria fyzickú zdatnosť našich čitateľov, bude patriť Letný športový štvrtok 15. augusta pod vedením trénera a športovca Jána Hajducha.

Koniec leta bude patriť Letnému hudobnému štvrtku 22. augusta. Učiteľ Základnej umeleckej školy a člen skupiny Stropkoviani, Ján Majurník, vovedie návštevníkov knižnice do čarovného sveta hudby, ktorý určite skrýva množstvo neprebádaných zákutí.

Aj tento rok sa už tradične knižnica zapája do podujatia Prečítané leto, ktorého hlavnou úlohou je podporiť čitateľskú gramotnosť u detí.

Prvým dňom letných prázdnin odštartujeme aj Včelie čítanie – Veľká čitateľská súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť všetky deti. Úlohou detí je vybrať si knihu z predpripravenej ponuky a následne vyplniť súťažný kvíz. Čím viac kníh prečítajú, tým väčšiu šancu majú na výhru. Súťaž potrvá až do októbra 2024 a výhercu vyžrebujeme počas Medových dní 2024.

Makerspace predstavuje základný pilier makers kultúry. V Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou má svoje pevné miesto. Počas prázdnin si nadšenci techniky môžu vyskúšať prácu na našich rôznych zariadeniach: NC frézka – frézovací obrábací stroj, sublimačný stroj, laserová gravírka a rezací stroj, 3D perá alebo aj 3D tlačiareň. Makerspace je miestnosť nápadov, možnosť realizácie a rozvoja fantázie. Je to miesto, kde sa môžete naučiť používať rôzne elektronické zariadenia, rôzne aktivity, hry a úlohy.

Pre dospelých čitateľov vyhlasujeme súťaž  Foto s knihou, s podtitulom „Keď kniha cestuje…“, ktorá trvá od 1. júla do 31. augusta 2024. Fotografie zasielajte na e-mail: dospele.odd@kniznicavranov.sk, kde všade s vami putovali naše knihy počas leta a môžete vyhrať knižnú odmenu.

Veríme, že v knižnici privítame okrem stálych čitateľov aj nových návštevníkov, ktorí využijú služby našej inštitúcie. Pozývame do vranovskej knižnice všetkých, ktorí chcú zažiť pestré čitateľské leto stretnutiami, zážitkami z nových príbehov a dobrodružstiev.