Trénujme svoju pamäť!

Trénujme svoju pamäť!
Pamäť si môžete trénovať kdekoľvek v priebehu dňa, pri bežných činnostiach doma alebo vonku.
Do krátkodobej pamäti sa ukladajú informácie len na niekoľko desiatok sekúnd a aby sme si zapamätali čo najviac, je potrebné tieto informácie opakovať a spájať do súvislostí. Základom je teda čítať, opakovať si, lúštiť krížovky alebo sudoku a snažiť sa zapamätať si čo najviac informácií.
🧠Prečítajte si v reštaurácii ponuku jedál na daný týždeň. Lístok odložte a snažte sa vybaviť si čo najviac jedál aj s prílohou a polievkou.
🧠Učte sa cudzí jazyk alebo sa zdokonaľujte v jazyku, ktorý ste ovládali kedysi pred rokmi. Učte sa nové slovíčka, počúvajte nahrávky a komunikujte.
🧠Prečítajte si predpoveď počasia a skúste text predpovedi presne zopakovať.
🧠Napíšte si a zapamätajte si nákupný zoznam. Aby to šlo lepšie, využite mnemotechnickú pomôcku a vymyslite si k slovom absurdný príbeh. Čím vtipnejší bude, tým lepšie si ho budete pamätať.
Pri nakupovaní si postupne spočítajte cenu položiek z nákupného zoznamu a to bez použitia kalkulačky.
🧠Vyberte si obrázok v časopise alebo novín, pozorne sa zapozerajte na detaily a odložte ich. Potom sa snažte vybaviť si čo najviac detailov.
🧠Puzzle nie sú len pre deti, precvičia predstavivosť a motoriku. Vyskúšajte aj rôzne memo hry pre seniorov, ktoré v súčasnosti dnešný trh ponúka.
🧠Na prechádzku s vnúčatami alebo psíkom nechoďte len jednu trasu, ale hľadajte nové a nové cesty. Pokiaľ máte obavy, že sa stratíte, absolvujte prvú cestu s doprovodom a potom už cesty striedajte.
A najlepší je kognitívny tréning.
Najbližšie budeme v knižnici trénovať svoju pamäť 5. marca 2024 o 13.00 h
Pridajte sa k nám!