Týždeň slovenských knižníc

Týždeň slovenských knižníc

2. – 8. marec 2020

KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH

Týždeň slovenských knižníc tradične nemení svoj základný cieľ. Pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí.

Slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc sa uskutoční dňa 2. marca 2020 o 13.00 h v Kráľovskej sieni Slovenskej národnej galérie Zvolenský zámok za účasti za účasti zástupcov MK SR, MŠVVaŠ SR, knihovníckych profesijných združení, ZMOS, BSK, magistrátu mesta Zvolena, zriaďovateľov knižníc, zástupcov knižníc a médií.  Ambasádorkou Týždňa slovenských knižníc 2020 bude Eva Pavlíková, členka činohry Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Týždňom slovenských knižníc štartujeme mesiac, ktorý je už tradične zameraný na knihu

a čítanie. Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravuje aj tohto roku zaujímavé podujatia pre všetky vekové kategórie. Knižnice sú nielen miestom požičiavania kníh, ale aj ideálnym miestom na tvorivé aktivity. Prostredníctvom nás, knižníc,  môžu naši čitatelia v priestoroch knižnice vytvárať, tvoriť, vzdelávať sa, robiť,  opravovať, či navrhovať čokoľvek.

Počas TSK pripravuje vranovská knižnica 18 podujatí, ktoré sú zamerané na podporu čítania a zvyšovanie povedomia knižníc. Za čitateľov knižnice zapíšeme bezplatne 300 prvákov vranovských základných škôl. Nových čitateľov knižnice zapíšeme bezplatne.

V pondelok 2. marca otvoríme TSK pred budovou knižnice o 9.30 h Kabelkovým jarmokom, kedy darujme kabelkám a knihám nový domov. Za symbolickú cenu si bude môcť verejnosť zakúpiť kabelku s knihou ako darček.

Počítačový kurz pre seniorov pokračuje o 10.00 h Ľahko a rýchlo s počítačom a mobilom.

Pre deti bude o 10.00 h  na oddelení pre deti a mládež prázdninové zážitkové čítanie  Zoznám sa s Mimi a Lízou.

O 13.00 h si postavíme s deťmi a mládežou  robota OTTA na 3D tlačiarni. Deti si samé vytlačia a „zmontujú“ robota OTTA. V knižnici sme vytvorili Makerspace, klub Fablabik – niečo ako miestnosť nápadov, možnosť realizácie tvorivých techník. Je to miesto, kde sa môžete naučiť používať rôzne elektronické zariadenia, hrať hry a plniť úlohy, ktoré si nikde inde nemôžete vyskúšať. Je priestor fantázie, ktorý nemá hranice. Makerspace je viac ako LEN samotný priestor, je to zmýšľanie, ktoré môže a malo byť súčasťou každej knižnice.

Momentálne máme v Makerspace dielni 3D tlač (tlačiareň) a vyšívací stroj.

V utorok 3. marca o 10.00 h pripravujeme Tréning pamäti s certifikovanou trénerkou pamäti Mgr. Mariannou Majzlíkovou, ktorá bude realizovať kognitívny tréning pre seniorov (pamäťové karty, Milujem Slovensko).

O 10.00 h sa deti zahrajú na detektívov s Mimi a Lízou, nebudú chýbať kvízy, hádanky, tvorivé úlohy.

O 15.45 h odprezentujeme projekt Nový dizajn príťažlivé miesto pre čitateľov.

Všetkých čitateľov a verejnosť pozývame o 16.00 h na stretnutie so slovenskou spisovateľkou románov pre ženy Jarmilou Slovákovou, autorkou série kníh (NE)verná.

V stredu 4. marca o 8.00 h otvoríme obľúbenú Jarnú burzu kníh, ktorá potrvá do soboty

  1. marca 2020.

Výtvarná tvorivá dielňa pre všetky deti bude o 10.00 s názvom  Mimi a Líza v krajine farieb.

O 14.30 h sa pripravte na Liečebné hladovanie – prednášku spojenú s premietaním filmu, lektorom bude RNDr. Jozef Valuch, Csc.

Vo štvrtok 5. marca o 10.00 pripravuje knižnica workshop pre starostov a obecných knihovníkov Ako v obecnej knižnici? Stretnutie prinesie inšpiratívne nápady a praktické skúsenosti z oblasti knihovníctva (okrem iného ako zriadiť a viesť obecnú knižnicu, získavanie finančných prostriedkov na nákup literatúry, regionálne informácie a pod.)

Zábavné hry a aktivity na oddelení pre deti a mládež budú o 10.00 h s témou Tmy sa nemusíš báť.

O 13.00 h sa stretnú členovia klubu Fablabik –  MAKERSPACE na workshope Postavme si robota OTTA na 3D tlačiarni.

Piatok 6. marca bude venovaný tínedžerom – TEENS‘ DAY IN LIBRARY

Celodenné podujatie TEENS´DAY IN LYBRARY začne o 10.00 h. Počas dňa sa mládež stretne s fotografom, so spisovateľkou, psychologičkou, kaderníckymi a vizážistickými technikami, dekoračnou tvorbou papierových kvetov. Dievčatá sa naladia pri tanci so  Zumbou Adelkou, oddýchnu si pri debatách o knihách, mozgové závity dostanú zabrať pri kvízoch, hrách, súťažiach a mnohých ďalších super aktivitách. Nebude chýbať TEA BREAK občerstvenie, pizza, koláčiky …Večer o 18.00 h diskusia pre teenagerov s názvom Kniha verzus film.

Radi vás privítame počas celého mesiaca marca i roka, pretože knižnica je tu pre všetkých.