Ako funguje ľudský mozog?

Už ste počuli, že váš mozog je jednou z najdôležitejších častí vášho tela. Váš mozog je to, čo vám umožňuje myslieť, učiť sa a riešiť problémy. Pomáha vám tiež skúmať svet okolo vás.

Ako funguje náš ľudský mozog sa dozviete aj z tejto prezentácie:

 


Pozrime sa na to, ako nám náš mozog pomáha, keď ideme na prechádzku.

Kým sa prechádzate, váš mozog má veľa práce. Po prvé, pomáha vám hýbať vaše  svaly. Taktiež vám pomáha vidieť, kadiaľ idete a umožňuje vám cítiť počas cesty dobré aj zlé vône. Čo ak idete po slnku a začne vám byť teplo? Váš mozog cíti, že sa  potrebujete ochladiť a dať si dole vetrovku. Napokon sa vrátite domov, pretože počujete, že vás volajú mama s otcom. Môžete počuť ich hlas vďaka svojmu mozgu! Taký dôležitý je váš mozog len počas obyčajnej prechádzky.
Váš mozog je nesmierne dôležitý pri každej činnosti, ktorú robíte. Ako môže takáto malá časť tela dokázať tak veľa? Vaše telo zbiera informácie, ako napríklad obrazy a zvuky, z vonkajšieho sveta pomocou piatich zmyslov: zrak, čuch, hmat, chuť a sluch. Tieto informácie idú do mozgu po dráhach, ktoré voláme nervy. Keď si predstavujete informácie, ktoré putujú po nervových dráhach, predstavte si autá idúce po ceste. Tak ako autá cestujú do nejakého mesta, informácie cestujú do rôznych častí mozgu a tela. Bez nervov by sa informácie nevedeli dostať do mozgu. Hneď ako sa správa dostane do vášho mozgu, začne ju spracovávať.

Napokon, je dôležité vedieť, že mozog je ako sval, ak ho cvičíte, môže zostať zdravý.

Mozog je veľmi dobe organizovaný systém. Rôzne časti mozgu spolupracujú, aby sme boli schopní reagovať na podmienky vonkajšieho sveta. Pozrime sa na to, ako váš mozog môže spracovávať situáciu, keď sa pri dverách domu vítate so psom. Keď počujete zvuk, ako napríklad štekot psa, malé kostičky vo vašom uchu začnú vibrovať. Tieto vibrácie vyvolávajú elektrický signál, ktorý ide do vášho mozgu cez takzvaný sluchový nerv. Sluchový nerv nesie signál do spánkového laloka, kde sa nachádza špecializovaná sluchová kôra. Vaše oči dostanú signál vo forme svetla, reflektujúceho odraz psa. Pomocou špeciálnych buniek vo vašom oku sa svetlo zmení na  elektrický signál a cestuje po takzvanom optickom nerve do mozgu, konkrétne do zrakovej kôry v záhlavovom laloku. Spánkový a záhlavový lalok, spoločne s mnohými inými časťami mozgu potom spoločne pracujú na tom, aby ste zviera identifikovali ako psa. Ostatné časti mozgu poskytujú viac informácií a pomáhajú vám rozpoznať, či tohto psa poznáte a pochopiť, či pes vyzerá šťastne, smutne alebo nahnevane. Napokon je do procesu zapojený váš predný lalok, ktorý hrá úlohu v rozhodovaní, a pomáha vám rozhodnúť sa, čo urobiť. Môže poslať signály vašej ruke cez motorické neuróny, aby psa pohladila. A toto všetko sa udeje za menej ako jednu sekundu! So 100 miliardami neurónov je mozog schopný neuveriteľných vecí. Aby ste udržali svoj mozog zdravý, musíte sa oň starať rovnako ako o iné časti tela. Jesť zdravé jedlo, ako je napríklad ovocie a zelenina, je dôležité a pomáha fungovaniu vášho mozgu. Okrem toho je dôležité počas bicyklovania alebo lyžovania nosiť prilbu, aby ste ochránili váš mozog od vážnych zranení. Dostatok spánku vám umožňuje nabiť mozog energiou a zlepšiť rozhodovanie, kreativitu a emočný stav. Napokon, váš mozog je ako sval, potrebuje byť neustále posilňovaný. Čím viac ho používate, tým pevnejšie budú spojenia vo vašom mozgu!


Hornozemplínska knižnica v rámci Týždňa mozgu si pre vás pripravila zábavný kvíz s názvom „Záhady mozgu“.

Skúste aj vy rozlúštiť záhady ľudského mozgu v našom kvíze.

 

Celý program TM 2021 nájdete na tomto linku:

Týždeň mozgu v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou