Erasmus+: Split – na vlnách trendov

Ani v čase letných prázdnin a dovoleniek nepoľavujeme v rozvíjaní našich schopností a získavaní nových poznatkov. Čas na poznávanie, na prinášanie nových trendov, je jedným z najefektívnejších spôsobov získavania informácií. Program Erasmus + prináša možnosť spoznávať svet v krásnej Európe, no v prvom rade ponúka modernizáciu a prinášanie nových prvkov z moderného sveta.

V auguste 2023 sa zamestnankyne Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou zúčastnili zahraničnej mobility v Splite, v Chorvátsku.

Gradska knjižnica Marka Marulića Split je mestskou, verejnou knižnicou. Svoje meno dostala po spisovateľovi, ktorý je považovaný za otca chorvátskej literatúry. Knižnica disponuje rôznorodým knižničným fondom a informáciami určenými pre všetky kategórie obyvateľstva bez ohľadu na ich vek, vzdelanie či odbornú kvalifikáciu. Pod vedením koordinátoriek Renata Vojvodić a Katarina Sovulj sme mali možnosť spoznať Gradsku knjižnicu Marka Marulića a ich aktivity, ktoré sú plné trendov, inovácii a inšpirácie pre mnohé európske knižnice. Na prvom mieste je čitateľ, jeho záujmy, záľuby, pre ktoré sa knižnica ponúka pripraviť pestrý knižničný fond a aktivity, ktoré potešia čitateľov zo širokej škály záujmov. Knižnica v Splite neponúka len knihy, ale aj novinky v oblasti CD, DVD, dokonca aj VHS kaziet a výstavnú sieň, ktorá ponúka majstrovské diela známych, ale aj lokálnych maliarov. Bohatstvom knižnice je knižničný fond, ale aj zbierka vzácnych papyrusov či zväzkov starých kníh, z ktorých dýcha história. Súčasťou fondu a výstavy z tejto časti fondu je aj Cithara sanctorum – najrozšírenejší český protestantský kancionál, ktorý bol prvýkrát vydaný v Levoči. Knižnica nedávno zakúpila aj 3D tlačiareň a plánuje zakúpiť aj ďalšie zariadenia a vytvoriť tak priestor Makerspace. Knižničné priestory sú priestorom veľké, avšak čitateľ a návštevník má pocit domova a bezpečia vďaka moderným vybaveniam čítacieho priestoru, ale aj oddychovej zóny. Nepísaným heslom knižnice je cítiť sa ako doma, preto je knižnica prispôsobená ako detským, tak aj starším čitateľom a teenegerom. Zúčastnili sme sa aj zaujímavých podujatí…

Erasmus program nám ponúkol spoznať nové trendy a naučiť sa rôzne techniky propagácie, ktoré sa stanú užitočné pre našu prácu.