Prešovský samosprávny kraj a regionálne knižnice v marci vyhlásili 7. ročník súťaže Kniha roka PSK. Do 30. apríla 2024 mohla verejnosť nominovať súťažné tituly späté s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej alebo obrazovej časti vydané v roku 2023. Nominované mohli byť aj knihy v ukrajinskom a rusínskom jazyku vydané od 1. januára 2022 do 31. decembra 2023, a to na základe údajov v tiráži. O víťazoch bude rozhodovať nielen odborná porota, ale aj verejnosť v rámci ankety Cena verejnosti. Za svojho favorita môžete hlasovať od 3. júna do 31. augusta 2024.
Nominované tituly sú rozdelené do piatich kategórií:
1) Beletria pre deti a mládež
2) Beletria pre dospelých
3) Náučná literatúra
4) Populárno-náučná literatúra
5) Ukrajinská a rusínska literatúra (hodnotená raz za dva roky)
Hlasovanie bude prebiehať výlučne elektronicky, prostredníctvom formulára uverejneného na webových stránkach a sociálnych sieťach regionálnych knižníc od 3. 6. do 31. 8. 2024. Hlasujúci udelí v každej súťažnej kategórii len jeden hlas. Počas trvania súťaže sa hlasujúci do Ceny verejnosti môže zapojiť z jednej emailovej adresy tiež len raz. Nominované knihy budú prezentované na webovej stránke aj sociálnych sieťach Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove, Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou, Knižnice Jána Henkela v Levoči, Ľubovnianskej knižnice, Okresnej knižnice Dávida Gutgesela v Bardejove, Podduklianskej knižnice vo Svidníku, Podtatranskej knižnice v Poprade a Vihorlatskej knižnice v Humennom.
Hlasovať môžete elektronicky cez online formulár: >> kliknite tu <<
Zoznam nominovaných titulov a ich anotácie:
Ako kvitne nebo – Jana Nagajová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej a obrazovej časti)
Anotácia: Knižka Jany Nagajovej Ako kvitne nebo obsahuje 32 kratších aj dlhších rozprávok a príbehov pre deti. Chce však osloviť aj dospelých, ktorí v nej objavia niečo, na čo deti prídu neskôr: Ešte predsa kvitne nebo, ešte sa nestratila dobrota a láska… Každá rozprávka vychádza zo skutočného príbehu, ktorý zažila autorka v detstve, alebo so svojimi deťmi či vnúčatami. Zvieratká aj veci v knižke ožívajú a rozprávajú. Každú rozprávku ilustrovala dcéra autorky jednoduchými obrázkami, ktoré sú deťom blízke.
Ako vrabec a lastovička leteli do Afriky – Mária Miková
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Jedného dňa nájde vrabec uplakanú lastovičku, ktorej sa nechce samej cestovať do teplých krajín. A tak vrabec, domased, využije príležitosť a ponúkne sa kamarátke, že ju bude na ceste sprevádzať. Chce predsa spoznať celý svet. Veršovaný príbeh, ktorý napísala Mária Miková, ilustrovala vyšívanými obrázkami Radka Mončeková Hrabovská.
Glória na prázdninách – Martina Juhász, ilustr. Katarína Ilkovičová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora obrazovej časti)
Anotácia: Glória na prázdninách je voľným pokračovaním dvoch predošlých dielov trilógie o Glórii. Tentoraz sa Glória vyberie s rodičmi na kúpalisko, do divadla, napíše ozajstný list, ktorý odnesie na poštu, a najmä strávi prázdniny u babky a dedka na dedine. Všade zažije niečo nové, nečakané, dostane sa do neznámych situácií, ale aj do problémov, z ktorých treba elegantne vykorčuľovať. Našťastie sú nablízku rodičia, ktorí jej vždy pomôžu a poradia. Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Nech už mám desať! – Zuzana Štelbaská
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Kika je ako ty, obyčajné dievča z obyčajnej školy, ktoré miluje zvieratá, má super veľkého a otravného malého brata a hlavne najskvelejšie kamošky. Na svoje deviate narodeniny dostane od rodičov denník… TO FAKT?!!! Čo si tam má akože písať?!!! Všetko sa však zmení, keď Kike do života vstúpi TAJOMNÁ spolužiačka a NAJVÄČŠÍ pes na svete. A denník je zrazu plný VZRUŠUJÚCICH dobrodružstiev a prekvapení.
Nekonečná Záhrada a princeznička Xi-Xi – Jana Bodnárová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Princeznička Xi-Xi patrí k civilizácii budúcnosti. Ľudia v nej sú pokorní a úctiví k prostrediu, v ktorom žijú. Hlavná hrdinka utečie z kráľovského hradu a na svojom jednorožcovi putuje po Nekonečnej Záhrade, aby našla jej začiatok. Po ceste objavuje nádherný svet prírody a stretáva priateľské bytosti, ktoré v nej bývajú. Príbeh nenápadne vedie deti k láske voči prírode.
Neverím vlastným očiam – Zuzana Štelbaská
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Kto sú Tarzanky? A ako to, že sa Zozo zjavili práve teraz? To ony zariadili, že sa nemusí ísť do školy? Tento príbeh sa skutočne stal. Druháčka Zozo jedného dňa zbadá v záhrade skutočnú Tarzanku – zvláštnu a tajomnú dievčinku s mačacími ušami a mačacím chvostom. Začne si s ňou vymieňať odkazy a márne sa snaží prísť na to, čo jej chce drobná lúčna bytôstka povedať. Ešte šťastie, že sa práve vtedy zavreli školy a Zozo spolu s bratom, piatakom Fifom, prežijú s Tarzankami, škriatkami a jednorožcami dobrodružstvo, na ktoré nikdy nezabudnú.
Prázdniny s Pipom – Juraj Raýman, ilustr. Marek Cina
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej a obrazovej časti)
Anotácia: Jednoduchý príbeh o zložitých vzťahoch dospelých, o ich tvrdých hlavách a zaťatosti, ktorá všetko komplikuje až dovtedy, kým situáciu nezachráni priateľstvo s kohútom.
Slovníček z básničiek – Silvia Kaščáková, Jana Juhásová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej)
Anotácia: Slovníček z básničiek je netradičný bedeker básnických žánrov a umeleckých nástrojov, ktorými sa dá napísať báseň. Vďaka príkladom je názornou a zábavnou pomôckou pre žiakov a kurzy tvorivého písania, ale aj pre samoukov, pokúšajúcich sa poeticky zaznamenať svoj vnútorný svet. Forma spoluvytvára obsah – haiku je iné ako elégia, sonet či pieseň, ale všetky umožňujú stretnúť sa s krásou ukrytou v jazyku.
Vichodňarske rozpravočki na šmich – Jozef Jenčo, ilustr. Lucia Chocholáčková
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej a obrazovej časti)
Anotácia: Krátke zábavné rozprávky v zemplínskom nárečí. Bonus 7 rozprávok Jožka Jenča s hudbou Maja Jenča na audio CD.
V ríši snov – Zuzana Štelbaská
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Každý z nás sníva. No kde je tá zázračná ríša snov? A kto nás do nej vezme? Poď si zalietať s čarovným dráčikom a uvidíš veci nevídané! Vždy keď zaspíš, príde po teba z opačného konca sveta a preletíš s ním kraje známe i neznáme. Nádherne ilustrovaná knižka na motívy uspávanky Dráčik od slovenskej speváčky Kristíny.
Záchranná stanica: Vydra Anička – Zuzana Štelbaská
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Štvrté pokračovanie dobrodružnej slovenskej série o zachránených zvieratkách! Zachráňte spolu s Lulou vystrašenú vydru Aničku. Nielenže zažijete dobrodružstvo, aké skutočne zažili slovenskí záchranári v Zázrivej, ale navyše sa dozviete, čo ste o týchto prekrásnych zvieratách doteraz nevedeli.
Babička – Ivana Gibová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Deväťdesiate roky, malomestské sídlisko. Detstvá, dospievania, starnutia, rozbité kolená, premočené papuče, susedia, krčmy, škôlky a školy, malomestské životy, Maria Callas a jedna Babička. Piata kniha Ivany Gibovej vychádza v novej edícii Ivana G. Ivana Gibová je prozaička, je autorkou zbierky poviedok Usadenina (2013) a noviel Bordeline (2014) a Barbora, boch & katarzia (2016), ktorá bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2017; získala cenu René Anasoft litera gymnazistov a bola nominovaná na Cenu Jána Johanidesa za najlepšiu prozaickú knihu autora do 35 rokov. V roku 2018 vyšla v českom preklade vo vydavateľstve Protimluv a v nemeckom preklade vo vydavateľstve Drava. Jej posledná kniha, poviedkový komix Eklektik Bastard (2020), bola nominovaná na cenu Anasoft litera, získala cenu Panta rhei awards a Cenu Tatrabanky. Vyvolala nebývalý záujem širokej čitateľskej obce a stala sa doslova literárnou hymnou generácie Y.
Karma – Andrea Rimová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Ida sa rozhodne čeliť démonom z minulosti a prichádza na stretnutie s bývalými spolužiakmi. Verí, že čas zmenil tínedžerov na vyzretých ľudí a zahojil staré rany. Príjemné chvíle sa vďaka alkoholu a uvoľnenej atmosfére zavŕšia bláznivým nápadom, z ktorého sa nedá vycúvať. Spolužiačky, ktoré k sebe nikdy nemali blízko, sa tak vyberú na víkendový wellness pobyt, ktorý sa snažia prežiť… Každá po svojom… Ocitnete sa spolu s nimi uprostred hry, v ktorej vyplávajú na povrch staré hriechy, kde neexistujú pravidlá a nie je isté, či bude mať víťaza. Román o tom, ako sa na prvý pohľad banálne momenty počas dospievania môžu podpísať na krehkej ľudskej duši.
Kráľ, ktorý všetkého má – Róbert Ďurec
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Kráľ, ktorý všetkého má, je príbeh o kráľovi, ktorý mal všetko hmotné, ale na niečo zabudol. Zabudol žiť. Uvedomil si to až v okamihu, keď zomiera. Vydáva sa na cestu a hľadá zmysel svojho života. V knihe nájdete mnoho myšlienok a postrehov, ktoré pri svojom hľadaní objavil. Táto malá útla knižka je ideálna pre dospelých – je iba na 15 minút čítania. Kniha vyhrala 2. miesto v súťaži Kniha Horného Považia 2023 v kategórii Beletria. Kniha je dostupná aj bezplatne online.
Nedeľa radosti – Rastislav Puchala
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Nedeľa radosti je pravdepodobne najintímnejším textom zo všetkých doterajších próz Rastislava Puchalu. Na relatívne subtílnom príbehu, ktorého veľká časť sa odohráva v psychiatrickej klinike niekde v nemenovanom slovenskom meste, sa vysporadúva s témou utrpenia, jeho zmyslu a jeho miesta v živote človeka. Hlavný hrdina sa postupne stretáva so skutočnými, ale aj fantazmagorickými postavami, ktoré skrížili jeho životné cesty, alebo sa mu iba zazdali v ťaživých psychotických stavoch, a teraz ho vyzývajú na prehodnotenie jeho doterajšieho pohľadu na túto tému, ale aj na celý vlastný život a nastoľujú otázky viny a trestu, vyššej spravodlivosti a schopnosti človeka pochopiť zmysel toho všetkého v širokom kontexte presahujúcom jeho vlastnú životnú skúsenosť.
Posledný autobus do Viedne – Miroslav Majerník
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou a osobou autora textovej časti)
Anotácia: Emigrácia, to divné cudzie slovo, ktoré na súčasného bežného človeka útočí denne z každej strany. Slovo, ktoré nerešpektuje nijaký čas, sa vám čoraz hlbšie vrýva do podvedomia. Po nejakom čase bežný občan už na to slovo nereaguje, ale skúmavý Slovák, ako autor tohto románu, sa pozrie na Wikipédiu. Zistí, že emigrácia je v podstate vysťahovalectvo. Ľudia sa sťahovali z miesta na miesto v priebehu dejín stále. Jedni boli nespokojní s chudobnou krajinou, ktorá ich nedokázala uživiť. Druhí so zlými vládcami, ktorí im zakázali myslieť, a iní iba preto, aby si život obohatili novým poznaním a prežili nezvyčajné dobrodružstvo. Tento neduh nespokojnosti, keď človek opustí svoju vlasť, neobišiel ani maličký národ v strede Európy. Sťahovanie za lepším životom v čase budovania socializmu, teraz už z čisto historického pohľadu, zaujalo autora tejto knihy, ktorá sa vám dostáva do rúk. Aké boli pohnútky aktérov jeho príbehu pri odchode za hranice a naplnili sa ich predstavy o lepšom živote v ďalekej cudzine?
Rakúsky domov dôchodcov – Silvia Kaščáková
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Básnická zbierka Silvie Kaščákovej sa dotýka dvoch najsilnejších umeleckých tém, ktorými sú smrť a láska. Kniha sa nesie v ťaživom tóne, keďže smrť sa ukazuje ako všadeprítomná a lásky je nesmierne málo. Všetko sa odhaľovanie sa deje v mene nachádzania pravdy, ktorá by zamedzovala sladkým sebaklamom. V knihe je zachytený bolestný proces očisty a očistca, ktoré aj najťažšie chvíle života obracajú aspoň v malých dávkach na svetlo a nádej. Kaščákovej poézia je koncízna, odvodená z konkrétnych zážitkov, čerpajúca z impulzov modernej európskej lyriky.
Reality – Peter Prokopec
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Po dvoch knihách poézie, skúmajúcich hĺbku ľudskej existencie a zaradenosť človeka v spoločnosti, sa Peter Prokopec (1988) predstavuje v básnicky netypicky praktickej a pragmatickej situácii. V knihe s dráždivo nejednoznačným názvom Reality (2023) sprevádza čitateľa príbehom hľadania a upravovania bytu pre seba a svoju rodinu. Básnická zbierka prostredníctvom drobných, ale presných pozorovaní zaznamenáva jednotlivé fázy celého procesu a odkrýva poetický potenciál aj na tých najnečakanejších miestach. Zdanlivá banálnosť náhle ustupuje, keď si uvedomíme, že ide o životné rozhodnutie, pretože toto miesto bude raz skrýšou, útočiskom a všetkým, čo čakáme od slova domov. Konceptuálny rozmer knihy, ktorá skúša možnosti civilnej, civilizačnej a mestskej poézie, podporuje minimalistický dizajn výtvarníčky Márie Čorejovej, ktorá do ilustrácií ukryla reálny pôdorys bytu, stojaceho v centre príbehu.
V mene kríža – Marcel Kušnír
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Ako ďaleko zájdete, aby ste sa zastali svojej ideológie? Ako veľa pre vás bude znamenať aj po tom, ako sa dostane do potýčky s názormi, ktoré sú v priamom rozpore s tými vašimi? December roku 1944 sa na Slovensku niesol v dozvukoch nedávno potlačeného povstania národa proti nacistickému režimu. Partizáni sa stiahli do hôr a krajinou sa začali preháňať nemecké oddiely, neoblomne odhodlané nastoliť poriadok Ríše. V tomto dejisku sa prekrížili cesty nemeckého vojaka Henricha a farára Čobrdu, ktorých stretnutie nebolo o nič pokojnejšie než stret zbraní na bojovom poli. Pušky však vystriedali jazyky, guľky nahradili slová a ich dôsledky útočili nie na telo, ale na srdce, na dušu, na myseľ. Každý koná v mene svojho kríža a obaja vedia, že tento boj môže vyhrať len jeden z nich. Konflikt rôznych ideológií sa odohráva na pozadí slovenskej dediny, ktorej obyvatelia píšu svoje vlastné príbehy, stojac pritom na oboch súperiacich stranách.
Dejiny Nemcov na Spiši – Martin Furmanik, Marta Kučerová, Mária Staňová Michalková, Miroslav Števík
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou a osobou autora textovej časti)
Anotácia: Autormi kolektívnej vedeckej monografie Dejiny Nemcov na Spiši, ktorú vydalo Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, sú Martin Furmanik, Miroslav Števík, Mária Staňová Michalková a Marta Kučerová. V prvej kapitole monografie sa M. Kučerová zaoberá počiatkami nemeckého osídlenia na Spiši z pohľadu archeológie. Autorom druhej kapitoly pojednávajúcej o dejinách spišských Nemcov od stredoveku do roku 1918 je M. Števík. V tretej kapitole sa M. Furmanik venuje spišským Nemcom od konca prvej svetovej vojny až do súčasnosti. M. Furmanik je autorom aj ďalšej kapitoly pojednávajúcej o osobnostiach z radov spišských Nemcov. V piatej kapitole sa M. Staňová Michalková zaoberá Nemcami na Spiši z etnografického hľadiska. Monografia je prvou knihou, ktorá komplexne mapuje dejiny spišských Nemcov od stredoveku do súčasnosti. Nie je však iba syntézou doterajších poznatkov, ale prináša aj množstvo nových informácií. Kniha vyšla aj v nemeckej jazykovej verzii s názvom Geschichte der Deutschen in der Zips.
Ernest Zmeták: Intímne všestranný – Anna Ondrušeková, ilustr. Ernest Zmeták
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej a obrazovej časti)
Anotácia: Diela Ernesta Zmetáka sú súčasťou zbierkových fondov aj stálych expozícií vo viacerých slovenských galériách. Výnimkou nie je ani Tatranská galéria. V rokoch 2020 a 2021 sa galérii podarilo získať rozsiahly súbor diel zo Zmetákovej pozostalosti od jeho syna MUDr. Petra Zmetáka. Kniha Ernest Zmeták – Intímne všestranný zahŕňa tematické okruhy umelcovej tvorby ako sú krajinárske motívy spodobujúce lokality na Slovensku, diela zachytávajúce Taliansko, Chorvátsko a iné krajiny. Významnou súčasťou knihy je súbor grafických ilustrácií ku viacerým knihám. Tatranská galéria získala taktiež veľký počet Zmetákových návrhov na novoročenky, známky a vitráže, ktoré sú v monografii uvedené. Záverečná kapitola sa venuje tvorbe mozaiky s fotografickou prílohou mozaiky v interiéry Kostola sv. Mikuláša v Lendaku.
Jánovce: monografia obce – Matúš Hudák a kol.
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Monografia obsahuje 5 kapitol: archeologickej, prírodovednej, historickej, umeleckohistorickej a národopisnej, pričom najväčší priestor je venovaný histórii a archeológii. Prírodovedná časť obsahuje texty o živej a neživej prírode. Čitatelia sa oboznámia s výsledkami niekoľko ročného výskumu. Historická časť sa venuje stredovekým dejinám obce a novovekým a novším dejinám obce. V kapitole sa čitatelia dozvedia, že na dnešnom území obce bolo v stredoveku 5 dedín. Ďalšia kapitola sa venuje šľachtickým sídlam. Jej súčasťou sú dobové fotografie kúrie. K novším dejinám patrí aj život v období rokov 1918-1948. V kapitole venovanej najnovším dejinám v rokoch 1948-2019 sa čitatelia dozvedia o budovaní obce. Záverečná kapitola sa venuje národopisu. Príprava publikácie pozostávala z archívneho výskumu, ale aj archeologického prieskumu intravilánu a extravilánu obce. Výskum sa sústredil hlavne na keltské hradisko v katastri obce. Doposiaľ výskum priniesol unikátne nálezy, ktoré sú spomenuté aj v publikácii.
Kam za vtákmi: Východné Slovensko – Matej Repel, Zuzana Burdová, Juraj Behún
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko v spolupráci s nádáciou Aevis vydala úspešne novú knižnú publikáciu Kam za vtákmi, východné Slovensko, Turistický sprievodca po ornitologických lokalitách; Matej Repel, Zuzana Burdová (eds.). 200-stranový knižný birdwatching sprievodca vznikol v troch jazykových mutáciách – slovenský, anglický a maďarský jazyk a veríme, že to bude ďalší podporný nástroj pre rozvoj prírodného turizmu na Východnom Slovensku.
MAJÁK PRAVOSLÁVIA: 100 rokov od vzniku ladomirovského monastiera ako pokračovateľa pravoslávneho mníšstva na Slovensku (1923-2023) – Peter Soroka, ilustr. archimandrita Kyprián (Pyžov)
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Pravoslávny monastier a tlačiareň prepodobného Jova Počajevského, ktorý pôsobil v Ladomirovej (okr. Svidník) na Slovensku v medzivojnovom období urobil obrovské misijné dielo pre obnovu Pravoslávia u nás. Jeho noviny a knihy boli posielané takmer do celého sveta a dodnes sú inšpiráciou pre vydávanú bohoslužobnú a duchovnú literatúru. Autor sa v knihe zaoberá podrobnou históriou tejto pravoslávnej misie na Slovensku, okolnosťami jej vzniku, duchovného aj sociálneho vplyvu na tunajších obyvateľov, opisom vydávanej literatúry, či osobnosťami, ktoré tu pôsobili. Text je obohatený dobovými fotografiami, obrázkami a ukážkami z jednotlivých kníh. Knihu vydáva občianske združenie Krypta, ktoré sa zaoberá propagáciou krypty vojakov z Prvej svetovej vojny v Osadnom. A práve Osadné ako aj mnohé ďalšie obce východného Slovenska sú plodmi pravoslávnej misie, ktorú v našom regióne robili mnísi z Ladomirovej.
Ochrana života a zdravia – Rút Lenková, Andrej Veľas, Dalibor Dzugas a kol.
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej a obrazovej časti)
Anotácia: Učebnica je východiskovou, odporúčanou a rozširujúcou študijnou literatúrou. Je prioritne určená pre oblasť edukácie na stredných školách s využitím aj vo výučbe na ZŠ a VŠ. Je metodickým materiálom pre SŠ. Učebnica obsahuje nové témy v kontexte Ochrany života a zdravia, ako sú záchranné zložky-záchranná zdravotná služba, požiarna bezpečnosť, civilná ochrana – mimoriadne udalosti, evakuácia obyvateľstva, ochrana pred ZHN, pohyb a pobyt v prírode – orientácia v teréne, turistika, lezenie, strelecká príprava, prevencia kriminality – drogová závislosť, oblasť šikanovania a kybernetického šikanovania. Spoločenský prínos vychádza z obsahovej relevancie vydanej publikácie, aktuálnej spoločenskej situácie a krízových situácií, ktoré v poslednom období vznikajú. Na základe referencií recenzentov konštatujeme, že je možné považovať ju za unikát, nie len v podmienkach SR vzhľadom na to, že na výučbu prierezovej témy Ochrana života a zdravia pre stredné školy aktuálne neexistuje žiadna učebnica.
Osudy zvonov 2.: Zvony z vysídlených obcí pre výstavbu VD Domaša – Michal Lakatoš
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Kniha je unikátnym sprievodcom histórie územia, ktoré muselo ustúpiť priehrade vo vranovskom a stropkovskom okrese. Na viac ako 90-tich stranách nájde čitateľ mnohé exkluzívne informácie a fotografie o zvonoch z vysídlených a zatopených obcí Domaše.
Spišská Teplica a cisterciáni/Spišská Cieplica i cystersi – Anna Diačiková, Adrián Harničák, Marián Soják
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Publikácia zrozumiteľnou formou a na základe odborných faktov poskytuje kontextové informácie o vzniku cisterciánskeho rádu, ich organizácii, rozšírení do Európy, vrátane Spiša. Kniha je doplnená históriou Spiša, Spišskej Teplice, jej archeológiou, prírodnými pomermi a históriou baníctva v súvislosti s pôsobením cisterciánov v regióne. Cisterciáni zanechali po sebe úctyhodné dielo do dnešných čias obdivované na poli politickom, spoločenskom, spájaní rôznych spoločenských vrstiev, vedeckom, hospodárskom a ekonomickom, manažérskom s obdivuhodne zorganizovaným systémom a životaschopnosťou reagovania na zmeny, v medicíne, kultúre, umení, vzdelávaní, charitatívnej práci, staviteľstve, architektúre, technickej vyspelosti a podobne. Cisterciáni sú zrkadlom utvárania stredovekej spoločnosti, integrácie európskych národov a v ich živote, postojoch a konaní sa zračí celá bohatosť rodiacej a formujúcej sa západnej spoločnosti, ktorá pretrváva svojimi základmi dodnes.
Vojenské cintoríny projektované Dušanom Jurkovičom: inovatívne aspekty rozvoja slovensko-poľského pohraničného regiónu – Jaroslav Vencálek
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Kniha Vojenské cintoríny projektované Dušanom Jurkovičom vychádza z genia loci poľsko-slovenského pohraničného regiónu. Je unikátnym prepojením menej známej Jurkovičovej architektonickej tvorby z obdobia I. svetovej vojny s globalizačne vnímanou realitou sveta 21. storočia. Táto slovensko-poľsko-anglická publikácia obohatená o 120 fotografii vznikla pri príležitosti 155. výročia narodenia významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča a predstavuje úplne ojedinelý európsky knižný artefakt.
120 rokov Šarišského múzea – Dana Hankovská, Peter Harčar, Tomáš Jászay, Lukáš Jonov, Peter Kočan, Valentína Koščová, ilustr. Ferdinand Hažlinský
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej a obrazovej časti)
Anotácia: Publikácia 120 rokov Šarišského múzea vznikla pri príležitosti 120. výročia od zriadenia prvého oficiálneho múzea bývalej Šarišskej župy. Populárno-náučná publikácia mapuje históriu, osobnosti, oddelenia i zbierky Šarišského múzea v Bardejove, ktoré svojou jedinečnosťou presahujú hranice regiónu a veľké množstvo z nich má celoslovenský, resp. stredoeurópsky význam.
Cesta úspechu (1953-2023) – Martina Šlampová, Beáta Taylorová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Kniha CESTA ÚSPECHU dvojice autoriek Martina Šlampová – Beáta Taylorová vyšla v októbri 2023 pri príležitosti osláv jubilejného 70. výročia vzniku najstaršieho popradského gymnázia. Zachytáva celú históriu školy, ktorá od roku 2002 sídli na Kukučínovej ulici v Poprade. Publikácia rozpráva o vzniku, premenách a inováciách gymnázia cez príbehy jednotlivých riaditeľov v jeho sedemdesiatročnej histórii. Autorky v slovnej i fotografickej podobe podrobne spracovali zlomové udalosti, ktoré posúvali školu dopredu. Ukazujú, ako sa Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad postupne stalo špičkovou školou, ktorá dnes patrí medzi najlepšie gymnáziá Prešovského samosprávneho kraja a patrí medzi TOP 10 gymnázií na Slovensku. Zároveň v knihe uvádzajú prehľady o žiakoch a zamestnancoch. Opierali sa o dostupné archívne zdroje – kroniku školy, mimoriadne bohatý fotoarchív školy, mesta Poprad, ale aj súkromné archívy súčasných a bývalých zamestnancov i žiakov. Kniha vyšla v náklade 1000 ks, je nepredajná.
Dejiny zaniknutej obce a rekreačnej oblasti Valkov od roku 1945 do súčasnosti – Juraj Kasarda
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Kniha sa zaoberá dejinami zaniknutej obce Valkov od roku 1945. Jej cieľom je prezentovať historický vývoj obce v čase povojnového vysporiadania sa s následkami druhej svetovej vojny, až do jej zániku v 60. rokoch, ktorý súvisí s výstavbou vodného diela Domaša. Kniha zachytáva dopad vrcholných štátnych rozhodnutí na život malej obce na severovýchode Slovenska a jej dedinčanov a zaznamenáva atmosféru, ktorá v tom čase v obci panovala. Venuje sa najpálčivejším problémom vtedajšej doby a jedna z najhodnotnejších častí práce predstavuje životný príbeh gréckokatolíckeho kňaza a politického väzňa z Valkova, Michala Ďurišina. Čitateľ sa dozvie zaujímavosti z výstavby vodného diela, pričom druhá časť knihy je zameraná na premenu chotára Valkova na dnešnú populárnu turistickú a rekreačnú oblasť. Napísaniu knihy predchádzal trojročný vedecký výskum, obsahuje 200 dobových fotografií a je plná zaujímavostí a osobných svedectiev posledných žijúcich valkovčanov.
Peter Juščák – Desaťkrát Gulag
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej a obrazovej časti)
Anotácia: Desaťkrát GULAG je desať príbehov občanov z východného Slovenska zo širokej témy zavlečenia do táborov GULAG v Sovietskom zväze. V desiatke zavlečených ľudí je právnik, vojak slovenskej armády z Prešova, študenti z Popradu, Smolníka, Trebišova, z Košíc, lekár z Vysokých Tatier, či muž narodený v tábore na Kolyme deportovanej matke z Kežmarku. Každému z nich sovietsky režim zvrátil nádeje na šťastný povojnový život. Ich príbehy sú svedectvom stretnutia dvoch civilizácií, západnej – demokratickej a východnej – despotickej, komunistickej. Sú dobrým dôvodom na zamyslenie aj v dnešnej dobe, keď sa na miestach niekdajších lágrov opäť bojuje o civilizačné hodnoty.
Dievča v Londýne – Ellie Šedivá
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Zatúlajte sa s blogerkou Ellie do skrytých zákutí Londýna a spoznajte ho prostredníctvom všedných aj nevšedných príbehov, ktoré napísala zvedavosť. Na stránkach knihy Dievča v Londýne sa vydáte hľadat‘ pochované viktoriánske uličky, plávajúce kníhkupectvo, kaviareň v telefónnej búdke či falošné fasády. Vydáte sa po stopách londýnskych gladiátorov, navštívite operačnú sálu z čias Jacka Rozparovača a prefrčíte mestom na kolobežke. Dozviete sa, koľko je v Londýne líšok a pobavia vás pikošky z kráľovstva, v ktorom je nelegálne podozrivo manipulovat‘ s lososom alebo navštíviť parlament v brnení. Zažijete indické slávnosti na Trafalgar Square, karneval v Notting Hill aj čínsky nový rok v Chinatowne. Nakuknete do každodenného života česko-slovenského páru v anglickom dome s vybuchujúcim sporákom, ktorý je možno plný azbestu (a možno nie). Očami autorky tiež uvidíte Londýn počas pandémie a hlavne si o ňom utvoríte úplne iný obrázok než aký poznáte z pohľadníc a filmov…
Jurkova Voľa a jej premeny (1573 – 2023) – Tomáš Michal Babják
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou a osobou autora textovej časti)
Anotácia: Slávenie jubileí je príležitosťou na oživenie minulosti, poznanie svojich koreňov, ale aj ocenenia toho, čo naši predkovia vybudovali a zanechali nám. Pri príležitosti 450. výročia prvej písomnej zmienky o obci Jurkova Voľa vyšla aj táto skromná publikácia o histórii obce s názvom Jurkova Voľa a jej premeny 1573 – 2023, ktorú môžeme nazvať aj románom bez konca, pretože ho môžeme postupne dopĺňať ďalšími riadkami, výskumom, štúdiom alebo archívnym materiálom.
Medovníkové spomienky: rady a skúsenosti – Mária Mafka Molčanyiová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Medovníkové spomienky: rady a skúsenosti od autorky Márie Mafky Molčanyiovej je kniha o medovníčkoch, ktorá obsahuje recepty a podrobné popisy pečenia, prípravy polevy na zdobenie a rôznorodosti jej využitia pri zdobení, pečenia 3D medovníkov a mnoho iného. Všetko to je doplnené fotografiami. Autorka touto knihou zavŕšila svoje 14-ročné medovníkové obdobie. Svoje rady a skúsenosti teraz odovzdáva mladšej generácii a verí, že bude svojou prácou inšpirovať ďalších.
Moje mesto Veľký Šariš – Kolektív autorov
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Titul zachytáva históriu a súčasnosť mesta Veľký Šariš.
Mystériá viery IV.: Oltárni svätci a svätice – Ľuboslav Šmajda
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Štvrtá časť edície Mystériá viery sa venuje oltárom v stredovekom kostole Najsvätejšieho Tela Pána a františkánskom Kostole Najsvätejšej Trojice v Stropkove zo 17. storočia, ich vývoju, ale najmä opisu zo všetkých dostupných archívnych zdrojov. Zameraná je na identifikáciu a opis všetkých sôch svätých, ktorí sa na týchto oltároch nachádzajú, na obrazy, sochy mimo oltárov a ďalšie vyobrazenia. Okrem toho je pri každom svätcovi uvedený vlastný opis jeho života, legendy, atribútov, sviatku a patronátu. Je to prvá publikácia v regióne Stropkov, ktorá sa samostatne zaoberá sochami svätcov, ich identifikácie a verejnosti prináša doteraz neznáme, či menej známe historické a umelecké poznatky, ktoré boli pre jej vydaním interpretované nesprávne.
Parížska kráľovská svadba – Katarína Chapuis Šutorová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou a osobou autora textovej časti)
Anotácia: Hrad Ľubovňa má osobitné postavenie nielen v regióne severného Slovenska, ale aj susedného Poľska, lebo jeho história je spojená aj s najvýznamnejšími šľachtickými rodmi nášho severného suseda. Členovia magnátskeho rodu Zamoyski boli poslednými súkromnými vlastníkmi hradu. Vstúpili do manželstva s viacerými panujúcimi rodmi, a tým sa z nich stali blízki príbuzní cisárov či kráľov naprieč celou Európou a dokonca aj vo vzdialenej Brazílii. Publikácie Zamoyské nevesty a Ružbašská kráľovská svadba z kolekcie Kráľovské svadby na hrade Ľubovňa sa venovali viacerým svadbám potomkov Zamoyských, ktorí uzatvorili sobáše so vznešenými rodmi, ako napríklad Napoleon, de Bourbon-Siciles alebo Radziwill. Tretia kniha opisuje parížsku kráľovskú svadbu Andreja Zamoyského a Karolíny de Bourbon), princeznej Dvoch Sicílií, ktorí si zamilovali podtatranský kraj a počas svojho manželstva vynaložili veľké úsilie na záchranu schátraného hradu a založili moderné kúpele vo Vyšných Ružbachoch.
Posledné dni legendy – Mária Miková
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Keď sa pred 16 rokmi na verejnosť dostala správa o tom, že Michal Dočolomanský je vážne chorý, osud zariadil, že sa na jednej služobnej ceste spolu s umelcom ocitla aj novinárka, vtedajšia šéfredaktorka Slovenky Mária Miková. A ten istý osud tak nejako chcel, aby sa medzi Michalom a Máriou vytvorilo zvláštne, až dojímavé priateľstvo. Knihou POSLEDNÉ DNI LEGENDY plní Mária prísľub, ktorý dala Michalovi Dočolomanskému, keď tu ešte bol. Zaznamenáva udalosti jeho posledných dní tak, ako sa stali. Aby nám ho pripomenula ako výnimočného umelca, pokorného a čestného človeka, ktorý mal otvorenú náruč pre každého z nás.
Spiš v premenách času/Spiš: A Journey Through Time – Matúš Hudák, Jana Mellnerová Šuteková, Dominika Oravkinová, Dominik Repka, Miroslav Števík
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Spiš v premenách času je dvojjazyčná publikácia určená pre všetkých záujemcov histórie a archeológie. Jej témou je Spiš v premenách času v dobách praveku, staroveku a stredoveku. Kolektív odborníkov z oblasti archeológie a histórie tu prezentuje prostredníctvom významných archeologických nálezísk a kultúrno-historických pamiatok z územia regiónu Spiša jednotlivé obdobia ľudských dejín – od staršej doby kamennej až po stredovek. Hlavným cieľom publikácie je priblížiť čitateľom vybrané aspekty života dávnych obyvateľov Spiša, ako aj vzbudiť záujem o históriu a archeológiu ako o vedné disciplíny, ktoré majú aj v dnešnej dobe a spoločnosti svoje miesto. Prečo práve Spiš? Tento región, často označovaný za klenotnicu či perlu Slovenska, oplýva bohatou históriou a veľkým množstvom prírodných a kultúrnych pamiatok.
S rukami nad hlavou – Peter Krajňák ml.
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou a osobou autora textovej časti)
Anotácia: Príbeh politického väzňa Jiřího Kostrucha nie je len kronikou udalostí, ale i svedectvom o sile ľudskej vôle a odhodlania v čase politických perzekúcií. Autor v nej otvára diskusiu o období, ktoré zostáva pre mnohých stále nedostatočne preskúmané a osvetlené. Jiří Kostruch bol ako 19. ročný mladík v roku 1949 zatknutý a vo väzení, v najkrutejšom období komunistického besnenia, bol do roku 1956. Súčasťou súdneho procesu v Olomouci s organizovanou skupinou „Jiří Kostruch a spol.“ boli aj traja rímskokatolícki kňazi. Patril k prvým väzňom, ktorý na území Československa znášal príkoria novej politickej reprezentácie o čom svedčí aj jeho väzenské číslo 0527. Neskôr musel narukovať do Pomocných technických práporov. Od roku 1958 žil v Prešove a pracoval vo Výrobnom družstve Stavba. Po roku 1989 sa aktívne zapájal do činnosti Oblastného výboru Konfederácie politických väzňov Slovenska v Prešove a v roku 2009 mu Komisia Ústavu pamäti národa priznala postavenie Veterána protikomunistického.
Stratení v horách – Miloš Jesenský, Robert K. Leśniakiewicz
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Otvorenie tejto knihy a nebezpečný výstup do hôr majú jedno spoločné: Oboje podnikáte na vlastné riziko. Na jej stránkach vykonáte vzrušujúcu, často až desivú výpravu za temnými tajomstvami Tatier a Babej hory. Pred vašimi očami ožijú bizarné, dodnes nevyriešené zločiny a tragédie, zlovestné prízraky, nečakané nešťastia, strašidelné zjavenia a príbehy, ktoré je lepšie nerozprávať. Svedectvá očitých svedkov paranormálnych javov, ako aj hrozivé legendy zarámované do atraktívnej, ale nebezpečnej scenérie snehom pokrytých štítov, kde okrem riedkeho vzduchu, zradného terénu a nevyspytateľného počasia číhajú na návštevníkov hrozby, ktoré ani nepatria do nášho sveta. Pokiaľ sa začítate do týchto stránok, váš pohľad na hory už nikdy nebude takým, akým bol predtým.
Stromy sú ako ľudia – Štefan Staviarsky
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Nadšenec regionálnej histórie, koní i prírody, Štefan Staviarsky sa vo svojej najnovšej publikácii vracia k prazákladným koreňom ľudstva – k stromom, ktoré sú odjakživa zdrojom životodarnej energie, radosti či pokoja, ale i duševného rozvoja a rovnováhy. Nie nadarmo sa strom považuje za Veľkú matku, stvoriteľku všetkého živého a u starovekých kultúr boli vždy určité druhy stromov posvätné. Históriu stromov na našom území sleduje autor od čias Keltov i Slovanov v kontexte ich duchovného významu pre každodenný život. Ľudia a stromy sú večné, prepojené mystické bytosti, o čom svedčí aj charakteristika stromov určujúca neraz aj povahu ľudí. Či už tomu veríte alebo nie, čítanie o stromoch, ich sile a význame je viac než podnetné. Veď tieto nemé a vzpriamené rastlinné tvory učia nás ľudí si svojou múdrosťou vážiť život.
Svetom COOLtových kníh pre deti. 100 + 1 tipov pre teba a pre mňa – Dávid Dziak a Iveta Gal Drzewiecka (zost.) a kolektív, ilust. Slavomír Capek, Tomáš Telepák a Sára Šarišská
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Slovník zaujímavo predstavuje 100 + 1 tipov na podnetné knihy pre násťročných. Je adresovaný dospelým (učiteľom, knihovníkom, kníhpredajcom, rodičom, resp. všetkým, ktorí pracujú s mládežou), ktorí potrebujú pomôcť s nájdením vhodnej knihy pre svojich zverencov. Zároveň je určený aj násťročným, ktorí si v danom slovníku môžu sami hľadať ideálnu knihu pre seba.
Svetom COOLtových kníh pre násťročných. 100 + 1 tipov pre teba a pre mňa – Dávid Dziak a Iveta Gal Drzewiecka (zost.) a kolektív, ilust. Slavomír Capek, Tomáš Telepák a Sára Šarišská
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Slovník zaujímavo predstavuje 100 + 1 tipov na podnetné knihy pre násťročných. Je adresovaný dospelým (učiteľom, knihovníkom, kníhpredajcom, rodičom, resp. všetkým, ktorí pracujú s mládežou), ktorí potrebujú pomôcť s nájdením vhodnej knihy pre svojich zverencov. Zároveň je určený aj násťročným, ktorí si v danom slovníku môžu sami hľadať ideálnu knihu pre seba.
Znamenia doby – Ľubomír Štalmach
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Autor sa venuje duchovnej praxi posledných tridsať rokov a vychádza z vlastných skúseností. Duchovné pravdy a podnety je možné nájsť v stovkách rešpektovaných duchovných knihách, publikácií rôznych filozofických smerov, či už západných kresťanských alebo východných. V žiadnom prípade nie je účelom myšlienok v príbehu dehonestovať poslanie a význam rôznych duchovných, či oficiálnych cirkevných inštitúcií a ich autorít. Majú svoje opodstatnenie a nemalý význam pre drvivú väčšinu populácie. Ale mal tu byť podnet, aby každý, kto našiel odvahu prečítať si to celé do konca, mohol slobodne uvažovať a viac menej aj z iného uhla pohľadu na niektoré doteraz známe skutočnosti a duchovné pravdy nazerať. A to bez strachu a obáv z toho, že či neporušuje odporúčania a prikázania svojich duchovných autorít, ku ktorým sa doteraz hlási.
Aleksander Duchnovič. Tvory. [Alexander Duchnovič. Tvorba] – Valerij Paďak, Michal Pavlič
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Alexander Duchnovič (1803-1865) – duchovný, pedagóg, poet, dramatik, etnograf, historik, publicista. Preslávil sa ako prvý rusínsky poet-buditeľ a významný národný líder, ktorý sformoval nacionálne krédo sovjho národa: „Bol som Rusín, som aj budem!“ Jeho životné dielo a literárna tvorba výrazne ovplyvnili národné povedomie ďalších generácií karpatorusínskej inteligencie. Kniha vybraných diel A. Duchnoviča obsahuje spisovateľove najdôležitejšie literárne a historicko-etnografické diela.
Básničky a príbehy z Beloveže – Mária Kundrátová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou a osobou autora textovej časti)
Anotácia: Mária Kundrátová sa narodila 10.12.1951 v Beloveži kde žije dodnes. Od roku 2013 je na dôchodku. Angažuje sa v cirkevnom živote dediny a od roku 2016 je členkou cirkevnej rady gréckokatolíckej farnosti v Beloveži zasvietenej archanjelovi Michalovi. Na dôchodku začala písať básničky, vinšovania a priania k narodeninám a cirkevným sviatkom, a taktiež príbehy zo svojej rodnej dediny- z Beloveže. V roku 2023 jej vyšla prvá knižka vydaná OZ Kolysočka – Kolíska. Beloveža je živá a nádherná dedina v okrese Bardejov. Spoznajte ju bližšie cez príbehy či básne a precítite to, ako je v Beloveži krásne.
I spivam, i plaču – Helena Gicová-Micovčinová, ilust. Alexander Zozuľák
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Helena Gicová-Micovčinová sa v rusínskej literatúre presadila primárne ako autorka poézie pre deti a mládež. V predloženom zborníku sa však nachádzajú verše iného charakteru. Gicovej lyrický subjekt je totiž zosobneným prežívaním straty milovaného blízkeho v rôznych podobách. Autorka vo svojej poézii necháva voľný priechod emóciám, a aj keď podľa slov vo veršoch sa to zdá byť neraz márne, už samotné komunikovanie o strate prináša určitú úľavu a podporuje liečenie utrápenej duše. Mnohé z básni v zbierke majú charakter modlitby k Bohu. Ich účelom sú prosby a dúfanie, že bolesť raz pominie, v iných veršoch sa vyjadruje bolestivý proces vyrovnávania sa so stratou, ktorý nie je jednoduchý. Hoci sú básne autorky Heleny Gicovej-Micovčinovej významovo priezračné a konštrukcia veršov je jednoduchá, zbierka má jasne vyjadrenú ústrednú tému, ktorú spracúva z rôznych pozícií, a ktorá si určite nájde svojho čitateľa najmä u staršej generácie rusínskych čitateľov.
Kresby – Bohdan Hostiňák
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Bohdan Hostiňák je výraznou maliarskou osobnosťou strednej generácie na Slovensku. Je pre neho typické zanietenie pre maľbu a kresbu, ktoré kontinuálne spracováva do tematických celkov. Žije a tvorí v Bratislave. Album autorského výberu kresieb Bohdana Hostiňáka (nar. 1968) z rokov 1991 ‒ 2020 je nielen pozoruhodným vydavateľským počinom, ale aj potrebným upozornením na stav a akosť nášho čítania dejín moderného a postmoderného umenia. Chvála vydania albumu Hostiňákových kresieb je chválou tvorby umelca, pre ktorého zobrazovanie skutočnosti je priznane zviazane so symbolikou povedzme vnútorných modelov tvorcu. Vnútorných modelov ako nositeľov výrazového gesta. A to sa zrejme nezaobíde ani bez chvály kresliarskej i maliarskej kultúry Bohdana Hostiňáka.
Mame doma psyka [Máme doma psíka] – Ľudmila Šandalová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: U nás doma, v kúte za posteľou, sa najprv čosi len mrvilo. Potom z malého čierneho kĺbka vyrástla veľká čierna guľa. Trčia z nej krivé, trochu ovisnuté ušká a štyri labky rýchlejšie ako blesk. Huňatý chvostík sa vždy živo rozkrúti, keď sa nad papuľkou rozsvietia dve tmavoorieškové oči. To je Najra. Kto nepozná Najru, tomu prezradím, že Najra je pes. Dostala sa do našej rodiny neobyčajným spôsobom a každý deň je s ňou oveľa krajší. I s jej muchami. A to nielen s takými, ktoré pochytá, ale aj s mnohými ďalšími. Všetko vám porozprávam; sadnite si a ponorte sa do Najrinho sveta. V knihe pre deti „Маме дома псика“ (Mame doma psyka) od autorky Ľudmily Šandalovej vám malý Samko vyrozpráva príbehy o nezbednom psíkovi, ktorý zmenil život jednej mladej rodiny. Ilustrovaná kniha je napísaná v rusínskom jazyku doplnenom o prepis v latinke.
Mamko, čom pravi ja? – Štefan Smolej, ilustr. Alexander Zozuľák
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Štefan Smolej patrí k staršej generácii rusínskych spisovateľov, ktorí boli literárne aktívni v období po roku 1989, v treťom rusínskom národnom obrodení. Ako je autorovým zvykom, dej sa odohráva v minulosti, v domácom prostredí na rusínskej dedine medzi prostými ľuďmi. Jednotlivé texty sú prepojené ústrednou postavou malého Andreja Hracha a jeho príhodami v detstve. Spoločným motívom či kulminačným bodom týchto textov je však Andrejovo ochorenie či nehoda a zranenie, ktoré utŕži. V knihe sa nachádzajú opisy rusínskej kultúry, napr. ľudového liečenia či zapojenia „sedliackeho“ rozumu, sviatočných zvykov, detských hier, ale aj práce. Zároveň Smolej poukazuje aj na dôsledky a možné komplikácie neľahkého života karpatských Rusínov, žijúcich sebestačným životom. Vzťah domácich zvierat a dedinčanov bol symbiotický. V prípade, ak sa dedinčanom zatúla dobytok či dieťa potrebuje nákladné liečenie, zrazu je ohrozená obživa rodiny a vzniká ťažko riešiteľný existenčný problém.
Moji solovji – Jurko Charitun, ilustr. Alexander Zozuľák
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Každý titul poeta Jurka Charituna je vítaným príspevkom do fondu súčasnej rusínskej literatúry na Slovensku. Autorove básne napĺňajú čitateľa nádejou a obracajú ho smerom k pozitívnym hodnotám. Jeho najnovšia zbierka nadväzuje na predchádzajúcu tvorbu. Nachádzajú sa v nej motívy lásky k životu a k rusínskej prírode, ale aj postoje k partnerskej láske samotnej, túžby návratu do svojho rodiska, úcty k rodine a domovu. Úvahy o poslaní básnika a sebareflexie sú tiež doplnené myšlienkami o rusínskom jazyku, ktorý vníma ako dedičstvo našich predkov, ku ktorému treba pristupovať s úctou a nedopustiť, aby došlo k pretrhnutiu kontinuity. Autor sa tiež zaoberá svojim vysokým vekom, nielenže sa obracia k minulosti, reflektuje súčasnosť a zamýšľa sa aj nad svojim zdravím. Svoju životnú silu venuje svojim čitateľom – tým na zemi, ale aj čakajúcim v nebi.
Monika – Milan Gaj, ilustr. Alexander Zozuľák
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Tematika lásky nie je Milanovi Gajovi cudzia, aj keď sa jej v minulosti venoval skôr v spojení s vierovyznaním a láskou Boha a k Bohu. V publikácii Monika sa však autor venuje ľúbostnému citu muža k žene. Zbierka je rozdelená do troch celkov, Spoznávania, Spolu a Rozchod. Básnik sa v nich venuje jednotlivým fázam vzťahu, od prvotného zaľúbenia a bezsenných nocí až po často nevyhnutný a smutný rozchod. Jednotlivé básne spája rovnaký lyrický subjekt, muž v zrelom veku, ktorého láska zaskočila a prekvapila. Milan Gaj tak ukazuje, že láska nepozná hranice ani vekové obmedzenia a môže prísť v každom veku. Zachytáva aj jej odvrátenú stranu – odmietnutie a neopätovanie citov a pod. Nevyhýba sa tiež morálne problematickým situáciám ako lásku k dvom ženám. Lyrický subjekt však nestráca svoju morálnu integritu, aj naďalej ctí prísahu k svojej žene a cíti zodpovednosť za svoju rodinu.
Narodny spivanky Rusyniv, kotry jem pozberav, hrav i spivav [Ľudové piesne Rusínov, ktoré som pozbieral, hral a spieval] – Ján Čižmár
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou a osobou autora textovej časti)
Anotácia: Publikácia promovaného etnológa, etnomuzikológa, fotografa, filmára a publicistu Jána „Ivana“ Čižmára Narodny spivanky Rusyniv, kotry jem pozberav, hrav i spivav patrí ku skvostom jeho celoživotnej práce na nive rusínskej ľudovej piesne a rusínskeho folklóru. Autor nazval túto publikáciu „Spevníkom“ ľudovej piesne, v ktorom je zosumarizovaná celoživotná tvorba jeho činnosti v oblasti ľudovej piesne, hudby, spevu, tanca a širokého spektra kultúrnej činnosti Rusínov východného Slovenska. Obsahuje autentické piesne Rusínov východného Slovenska z 2. polovice 20. storočia a dobové fotografie. Texty piesní sú znotované s melódiami a sú uvedené azbukou v rusínčine a foneticky aj v latinke. Táto 744-stranová publikácia je jedinečnou odbornou publikáciou zachytávajúcou širokú paletu kultúrneho života Rusínov na Slovensku. Autor vydal publikáciu pri príležitosti 85. výročia svojho životného jubilea.
Stišky a spivanky Heleny Ducarovej [Básne a piesne Heleny Ducárovej] – Helena Ducarová
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej)
Anotácia: Každá doba má svoje významné osobnosti – niektoré sú známe, iné menej. Sú však aj osobnosti, o ktorých vie málo, najmä o tých, ktoré majú nejaký skrytý talent. Medzi také osobnosti patrí aj ľudová poetka Helena Ducarová, autorka tejto skromnej básnickej zbierky napísanej v rusínčine. Je to jej prvotina, ktorá je rozdelená na dve časti: Básne a Piesne. Časť Básne obsahuje 66 reflexívno-lyrických básní, miestami ladených humorne. Sú odrazom jej života v rodnej obci Vagrinec, spomienkou na detstvo, dospievanie a dospelosť. Vyjadruje v nich úctu a lásku svojim rodičom, súrodencom, priateľom, ale aj lásku k ľudovej piesni. Pozitívom v jej básňach je „živé“ rusínske nárečie, akým sa hovorí v jej rodnej obci a v okolí. Niektoré jej básne sú zhudobnené a uverejnené j s notami v časti Piesne. Zbierka vyšla vo formáte skladačky, ktorá pozostáva z 2 samostatných zväzkov a 1 CD disku s nahratými piesňami z tejto zbierky naspievané samotnou autorkou a členkami folklórnej skupiny Svidníčanka.
Teater Aleksandra Duchnoviča v perekladach Jaroslava Sysaka [Divadlo Alexandra Duchnoviča v prekladoch Jaroslava Sisáka] – Valerij Paďak, Michal Pavlič
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou)
Anotácia: Divadlo Alexandra Duchnoviča v prekladoch Jaroslava Sisáka / Zostavovatelia V. Pad’ak, M. Pavlič; Jazykový redaktor Z. Citriaková. Prešov: Vydavateľstvo Prešovskej univerzity, 2022, 480 s. Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove (skrátene: DAD) historici označujú ako kultúrny fenomén súčasného Slovenska. Vizitkou rusínskej renesancie na scéne DAD sa stalo stopäťdesiat divadelných hier svetovej dramaturgie v rusínskom preklade. Jedným z najplodnejších prekladateľov, ktorý repertoár Divadla A. Duchnoviča aktívne rozširoval dielami z mnohých literatúr, bol a dodnes ostáva Jaroslav Sisák. Celý jeho život je spojený s divadlom, či už v pozícii herca, režiséra, dramaturga, riaditeľa DAD a nakoniec– prekladateľa. Knižné vydanie reprezentuje dôležitú časť prekladateľského dedičstva J. Sisáka – dvanásť dramatických diel z slovenskej, českej, ukrajinskej, poľskej, francúzskej, ruskej a ďalších literatúr, a tiež jazykové adaptácie vojvodinorusínskych dramatických diel.
Чарлс Дікенс: Рождественна коляда [Čarls Dikens: Roždestvenna koľada] – Charles Dickens, prekl. Anna Kuzmiaková
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom osobou autora textovej časti)
Anotácia: Molodŷ.Rusynŷ vydali ďalší klenot svetovej literatúry v preklade v spisovnom rusínskom jazyku so zápisom v azbuke a latinke. Vianočný príbeh približuje život lakomca Scroogea, ktorý neznáša Vianoce a odmieta ich oslavovať. Zrazu sa mu však zjaví jeho mŕtvy obchodný spoločník a postupne aj traja duchovia Vianoc, ktorí mu postupne ukážu k čomu smeruje jeho život bez ochoty oslavovať Vianoce a bez štedrosti. Novelu napísal Ch. Dickens v štýle sociálneho kritického realizmu. Kniha je určená pre rusínsku mládež od 12 rokov ako aj dospelých. Do rusínčiny preložila A. Kuzmiaková, jazykovú redakciu a kontrolu s anglickým originálom vykonal P. Medviď. Knihu editovala L. Budayová a ilustroval ju J. Kurinec. V súčasnosti sa len v malej miere píše próza v rusínskom jazyku, preto má preklad svetovej literatúry o to väčší význam, navyše pre vekovú kategóriu, pre ktorú vychádza len málo rusínskej literatúry.
Синьов країнов [Syňov krajinov] – Petro Medviď
(spätá s Prešovským samosprávnym krajom témou, osobou autora textovej i obrazovej časti)
Anotácia: Debutová zbierka poézie „синьов країнов“ Petra Medviďa, aktívneho rusínskeho novinára a publicistu, nás vtiahne do nekonečnosti mystickej krajiny, zahalenej symbolickým modrým oparom, kde túžby a sny nemajú konca. Autor nás cez lyrické „ja“ z priestoru tak bežného ako je posteľ, izba, cesta alebo strecha domu zavedie do modrých hlbín mora, duše či smútku a v spojitosti s akýmsi „ty“, prítomným v tomto modrom svete, odkrýva túžbu po spoločnom prežívaní, skúmaní, po preniknutí k prapodstate a hľadaní harmónie. Modrá farba reprezentujúca poznanie, zrelosť a stálosť sa tu viaže k harmónii, nekonečnosti a večnosti. Rovnako intenzívne ako obsah básni, nás do tohto mystického sveta vťahujú aj prítomné ilustrácie od autora Juraja Červeného. Tak, ako on narába s farbou, aj autor zbierky majstrovský pracuje s jazykom. Budovanie intuitívnej hĺbky v situačnom kontexte tu je na tak vysokej úrovni, že sa táto zbierka stáva míľnikom v súčasnej rusínskej poézii.
Neprešlo jazykovou úpravou. Knižnica nezodpovedá za obsahovú či jazykovú stránku prijatých textov a anotácií k nominovaným dielam.