Leto v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou

Počas letných prázdnin pripravila vranovská knižnica pestrý výber podujatí nielen pre prázdninujúce deti, ale aj pre ich rodičov či starých rodičov, ktorí si tiež počas leta potrebujú oddýchnuť a hodnotne vyplniť voľný čas.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou (HK VT) pripravuje pre deti denný letný čitateľský tábor s cieľom vzdelávania a zmysluplného trávenia voľného času, hlavne podpory ich kreativity, fantázie a zručnosti počas letných prázdnin. V neposlednom rade nám ide o podporu čítania počas leta. Nenápadne cez tvorivé aktivity im ukázať cestu ku knihe, ktorá sa akoby z ich života vytratila. Celý týždeň začne veľkým rozprávkovým treskom a vstúpime do denného letného čitateľského tábora VESMÍR – HVIEZDY – HVIEZDIČKY. Vydáme sa za hranice našej atmosféry, objavíme krásy a tajomstvá nekonečného vesmíru. Tábor je určený pre všetkých  nadšených hvezdárov vo veku od 6 do 13 rokov. Realizácia od 19.7.2021 – 23.7.2021 s návštevou Astronomického observatória na Kolonickom sedle v humenskom okrese.

Leto v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou je už tradične venované obľúbeným Letným štvrtkom v knižnici, ktoré sa budú konať každý štvrtok na oddelení pre deti a mládež od 10.00 do 12.00 hod.

Realizujú sa v rámci projektu Čítačka s písačkou a z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia. Podujatie vzniklo s cieľom podporiť čítanie a návštevu knižníc aj počas prázdninových mesiacov a poskytnúť deťom a mládeži priestor na zmysluplné a kultúrne využitie voľného času.

Tento rok sme si pre vás pripravili 8 letných štvrtkov s pestrou paletou rôznych tvorivých podujatí, hostí, kníh, výtvarných či literárnych dielní a interaktívnych aktivít.

Letné štvrtky otvoríme dňa 8. júla prostredníctvom bábkového divadielka Gašparko, ktorého predstavenie je určené pre malé detičky a deti 1. stupňa ZŠ. Nasledovať bude tvorivá dielňa s pani Boženou Vargovou.

15.7.2021

Pozvanie na Letný literárny štvrtok prijali aj obľúbení spisovatelia pre deti a mládež Ján Pochanič a Katarína Mikolášová. Beseda s autormi bude prebiehať zábavnou a pútavou formou, deti budú mať možnosť pýtať sa, čo ich zaujíma, a pripravené budú aj rôznorodé literárne aktivity.

22.7.2021

Letný výtvarný štvrtok bude o umení, spolu s ilustrátorom Filipom Horníkom poletíme na novo vyrobenej rakete možno aj do vesmíru.

29.7.2021

Letný tanečný štvrtok sa ponesie v znamení rómskych i moderných tancov. Lektorom rómskych tancov bude detská rómska tanečná skupina Čiriklore, moderné tance povedie lektorka tanca Martina Rusnáková.

5.8.2021

August začne Letným hudobným štvrtkom a netradičnou hudobnou výchovou s Radovanom Zajícom a jeho dcérou Katkou. Deti sa oboznámia s notami a kamarátom hudobným kľúčom.

12.8.2021

Nasledovať bude Letný divadelný štvrtok, ktorého hosťom bude bábkové divadlo Babadlo z Prešova. Divadlo vystúpi s environmentálnym predstavením pod názvom Osud jedného duba.

19.8.2021

Do histórie sa prenesieme počas Letného historického štvrtka so skupinou historického šermu Vikomt Snina, ktorá nám predstaví základy šermu.

26.8.2021

Leto ukončíme Letným športovým štvrtkom, ktorý povedie fitnes športovkyňa Petra Nováková. Pripravené budú netradičné športové hry a dozviete sa, že športovať sa dá aj s knihou.

Pre mamky a oteckov na materskej dovolenke knižnica pripravuje počas leta sériu prednášok a kreatívny stretnutí s názvom Piatky pre matky.

Pre knihomoľov pripravujeme – Veľkú letnú čitateľskú súťaž.

Pre všetky deti, ktoré navštívia oddelenie pre deti a mládež máme pripravené interaktívne knihy z edície Kúzelné čítanie a elektronická hovoriaca ceruzka z produkcie ALBI s. r. o., vďaka ktorým sa deti zábavnou a pútavou formou dozvedia množstvo zaujímavých a užitočných informácií.

Nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov a starých rodičov sú určené spoločenské hry  Kto sa hrá, nehnevá. Knižnica prináša aj 3D tlač, ako aj samotný proces tlače. Vyšívací stroj, ďalší člen do rodiny Makerspace. Výšivky sú v dnešnej dobe čím viac obľúbenejšie, v poslednom čase tento trend vyšívania pokračuje. Zistíte, že z jednoduchého jednofarebného trička dokážete vďaka kvalitnej výšivke vytvoriť exkluzívne tričko, ktoré si môžete vyšiť sami na vyšívacom stroji. A práve to vám ukážeme v knižnici. Makerspace k nám prichádza zo zahraničia, po vzore nemeckých knižníc ju pomaličky zariaďujeme aj my vo Vranove nad Topľou. Tešíme sa na všetkých, ktorí chcú stráviť leto v knižnici.