Lomnica v premenách času

Prežívame obdobie Adventu. Latinské slovo Adventus znamená príchod. Je to čas, kedy sa môžeme pripraviť na sviatky pokoja a lásky, na Vianoce. A práve v tomto čase prichádza na svet nová regionálna publikácia Lomnica v premenách času, ktorú sme včera (15.12.2020) uviedli do života. jej autormi sú dvaja vranovskí rodáci Dr. Pavol Molčan a Dr. Martin Lupčo.

Nová monografia je kamienkom do mozaiky dejín a súčasnosti Vranova, osobitne mestskej časti Lomnice, kamienkom, ktorý obohatí regionálnu databázu o zaujímavé poznatky tejto mestskej časti. Ide o jedinečnú publikáciu hodnotnú nielen svojim dizajnom, ale predovšetkým obsahom a bohatým fotografickým materiálom. Zachytáva prírodné podmienky tejto lokality – faunu a flóru, ktoré spracovali kolegovia z hanušovského múzea.

Dejinami Lomnice, školstvu a osobnostiam sa venovali historik Dr. Martin Lupčo. Novodobé udalosti, šport, kultúru a výrazné osobnosti zachytil Dr. Pavol Molčan. V knihe nechýba súpis o náboženských pomeroch tejto mestskej časti. Súčasťou publikácie sú aj spomienky Lomničanov a ich príbehy, ktoré sú uverejnené v samostatnej kapitole. Samozrejme, nechýba ani obrazový materiál, kde sú uverejnené fotografie z čias minulých aj súčasných.

Hudobným hosťom večera bola speváčka Hanka Servická.