Medzinárodný deň Rómov

 

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou a Prešovský samosprávny kraj pre svojich čitateľov a návštevníkov sprístupnili v mesiaci marec, pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa Rómov, výstavu s názvom:

Neznáme farby osobnosti.

13 portrétov svetových osobnosti, ktorých v žilách kolovala aj rómska krv. Autorom diel je výtvarník Jozef Fečo z Kračunoviec. Na obrazoch sú vyobrazené svetové osobnosti ako Rosa Taikon, Elena Lacková, Esma Redžepova, Joaquin Cortes, Django Reinhardt, Elvis Presley, Freddie Prinze Chico, Charles Chaplin, Juscelino Kubitschek, Michael Caine, Rita Hayworth, Tony Gatliff, Yul Brynner.

Jozef Fečo (1993) je mladý amatérsky výtvarník, ktorý tvorí svoje výtvarné diela v obci Kračúnovce (okres Giraltovce). V roku 2013 ukončil vzdelanie na Strednej umeleckej škole v Prešove v odbore dizajn a tvarovanie dreva. Aktívne zaťal tvoriť v roku 2011, prvým dielom je maľba Ježiša na plátne.

Väčšinou maľoval temperou, vodovými farbami, venoval sa zátišiam. Neskôr prešiel na maľovanie na plátno, kde využíva temperu a akryl. V tvorbe sa venuje aj krajinkám, tvorí taktiež komiksové postavičky. Pri portrétoch čiernym perom mu ide hlavne o tieň. Neverí síce, že ho kreslenie po škole uživí, no chce sa mu venovať aj naďalej.

Výstavu v Hornozemplínskej knižnici si v mesiaci marec pozrelo viac ako 586 návštevníkov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o známej slovenskej autorke Elene Lackovej, pripravili sme pre Vás videoprezentáciu TU.

Vypočujte si aj ukážku z  jej tvorby, ktorú si môžete vypočuť TU.