Oslava rómskej kultúry

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou v rámci projektu Multifunkčné centrum 4.0 pripravila podujatie s názvom Oslava rómskej kultúry.
Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou získala grant na projekt LDI 01004 Multifunkčné centrum 4.0 (Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov).
Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov.“
Podujatie sa realizovalo v druhom júnovom týždni v Zámutove na Ranči Zaľubova, v príjemnom prostredí Bilikovej chaty. Projekt Multifunkčné centrum 4.0 sa blíži k svojmu záveru, preto sme sa rozhodli osláviť nezameniteľnú a temperamentnú kultúru vo veľkom štýle – v spojení kultúry, literatúry a nekonečnej zábavy a vďačnosti.
Podujatie sme otvorili rómskymi tancami, ktoré nás vniesli do čarovného sveta rómskej kultúry, ktorej je venovaný celý druhý júnový týždeň.
Po kultúrnom úvode sme si predstavili projekt Multifunkčné centrum 4.0, vďaka ktorému sme mohli uskutočniť aj túto Oslavu rómskej kultúry.
Následne sme sa presunuli do vonkajších priestorov areálu Bilikovej chaty a v rámci kreatívno-edukatívneho workshopu sme hľadali Zámutovský poklad. Základné informácie sme čerpali z povesti Opálová princezná od Adalberta Krausa. Hudobným doprovodom celého podujatia bola Kapela Lomnické Čháve, skupina chlapcov, ktorí sršia energiou, hrajú rómske, ale aj slovenské ľudové piesne s rómskym temperamentom a osobitým feelingom, ktorý umocňuje saxofón. Ďakujeme všetkým, ktorí si prišli s nami užiť dni plné kultúry, literatúry a zábavy.
Multifunkčné centrum 4.0 získalo grant z Nórska v sume 594 519 €. Cieľom projektu je poskytnúť služby a infraštruktúru zraniteľným deťom a mládeži v okrese Vranov nad Topľou.
Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk alebo Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.
If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit www.norwaygrants.sk or Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.