Pestré čitateľské leto 2021 v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou

 

 

Pestré čitateľské leto 2021 v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou

 

Vranov nad Topľou – Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou, Prešovský samosprávny kraj a OZ Korálky, pripravujú počas letných prázdnin pestrú paletu podujatí nielen pre prázdninujúce deti, ale aj pre ich rodičov či starých rodičov. Návštevníci tak budú tráviť voľný čas zmysluplne v knižnici, kde zúročíme ich kreativitu, fantáziu a zručnosti počas aktivít a workshopov. Podporíme čítanie detí počas leta a ukážeme im cestu ku knihe.

Vranovská knižnica pripravuje pre deti Denný letný čitateľský tábor, tentokrát s mottom  VESMÍR – HVIEZDY – HVIEZDIČKY.  Vydáme sa za hranice našej atmosféry, objavíme krásy a tajomstvá nekonečného vesmíru. Tábor je určený pre všetkých nadšených hvezdárov vo veku od 6 do 13 rokov a realizujeme ho od 19. do 23. júla. Navštívime aj  Astronomické observatórium na Kolonickom sedle – Vihorlatská hvezdáreň v Humennom.

Júl a august je už tradične venovaný obľúbeným Letným štvrtkom v knižnici, ktoré sa budú konať každý štvrtok o 10.00 h. Tento rok je pripravených 8 Letných štvrtkov v knižnici, so sériou rôznych tvorivých podujatí, hostí, kníh, výtvarných či literárnych dielní a interaktívnych aktivít.

Letné štvrtky sme aj tohto roku odštartovali vo veľkom štýle! Slávnostným prestrihnutím rozprávkovej reťaze sme otvorili Tvorivý štvrtok v knižnici, v ktorom sme mali možnosť vidieť Bábkové divadlo Gašparko, maľovanie na tvár a tvorivú dielňu pre deti. Zúčastnilo sa ho 55 účastníkov.

Pozvanie na Letný literárny štvrtok 15. júla prijali aj obľúbení spisovatelia pre deti a mládež Ján Pochanič s prezentáciou knihy Mačacie referendum. Plnofarebná knižná publikácia má 12 rozprávok a 18 ilustrácií, ktoré vytvorili známe osobnosti hudobného života.

S víťaznou knihou v súťaži Kniha Horného Považia 2020 v kategórii beletria Povesti spod Vitoroga – Priče ispod Vitoroga privítame jej autorku Katarínu Mikolášovú.

Beseda s oboma spisovateľmi bude prebiehať zábavnou a pútavou formou.

Letný výtvarný štvrtok  22. júla bude o umení. Spolu s ilustrátorom Filipom Horníkom poletíme na novovyrobenej rakete možno aj do vesmíru.

Letný tanečný štvrtok 29. júla sa ponesie v znamení rómskych i moderných tancov. Lektorom rómskych tancov bude detská rómska tanečná skupina Čiriklore. Moderné tance povedie lektorka tanca Martina Rusnáková.

August začne Letným hudobným štvrtkom 5. augusta netradičnou hudobnou výchovou s pedagógom a hudobníkom Radovanom Zajícom a jeho dcérou Katkou. Deti sa oboznámia so sestrami notami a kamarátom hudobným kľúčom.

Hosťom Letného divadelného štvrtka 12. augusta bude Bábkové divadlo Babadlo z Prešova. Babadlo je jediným divadlom svojho druhu v celom Prešovskom kraji. Svojou tvorbou sa zameriava predovšetkým na detského diváka. Prostredníctvom hry a divadla rozvíja cit pre umenie. Pre vranovské deti vystúpi s environmentálnym predstavením pod názvom Osud jedného duba. Divadlo BABADLO – bábkové divadlo pre deti a dospelých.

Do histórie sa prenesieme počas Letného historického štvrtka 19. augusta so skupinou historického šermu Vikomt Snina, ktorá nám predstaví základy šermu.

Leto ukončíme Letným športovým štvrtkom 26. augusta, ktorý povedie fitness športovkyňa Petra Nováková. Pripravené budú aj netradičné športové hry a dozvieme sa, že športovať sa dá aj s knihou.

Letné štvrtky v knižnici sa realizujú v rámci projektu Čítačka s písačkou, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Prázdninové obdobie vo vranovskej knižnici už 4. rok začíname veľkou letnou čitateľskou súťažou Včelie čítanie. Čítaj – hraj sa a užívaj si! Po prečítaní knihy deti vyplnia kvíz v knižnici. Čím viac kníh prečítajú, tým majú väčšiu šancu na výhru. Tohto roku si môžu vyberať zo 14 kníh. Výhercov vyžrebujeme 31. augusta.

Knižničný klub moderných spoločenských hier Kto sa hrá, nehnevá ponúka priestor deťom i rodičom, mládeži a dospelým na aktívne trávenie voľného času a zábavu. Spoločenské hry sú ideálne pre rozvoj logického myslenia, stratégie a fantázie. Ich hraním sa deti učia, ako dodržiavať pravidlá, ako byť spravodlivý a ako sa vyrovnávať s prehrou. Súťaže spoločenských hier sa konajú vždy v utorok a v piatok o 14.00 h. V rámci klubu môžu používatelia využiť aj interaktívne knihy z edície Kúzelné čítanie a elektronická hovoriaca ceruzka, vďaka ktorým sa deti zábavnou a pútavou formou dozvedia množstvo zaujímavých a užitočných informácií.

Dlhodobo sa usilujeme budovať knižnicu rodinného typu, čo dokazuje vytvorenie Klubu rodičov, ktorí sa stretávajú pri čítaní kníh v knižnici.

Pre dospelých čitateľov vyhlasujeme súťaž „Keď kniha cestuje…“, ktorá trvá od 1. júla do 31. augusta. Fotografie zasielajte na e-mail: dospele.odd@kniznicavranov.sk, kam všade s vami putovali knihy počas leta a môžete vyhrať knižnú odmenu.

Zaujímavé knižné odmeny môžete vyhrať vo všetkých súťažiach organizovaných knižnicou počas celého leta.

V letných mesiacoch je knižnica otvorená počas pracovných dní od 9.00 do 17.00 h.

Veríme, že v knižnici privítame okrem stálych čitateľov aj nových návštevníkov, ktorí využijú služby našej inštitúcie.

Pozývame do vranovskej knižnice všetkých, ktorí chcú zažiť pestré čitateľské leto stretnutiami, zážitkami z nových príbehov a dobrodružstiev.

 

 

Mgr. Danka Molčanová

riaditeľka HK

 

 

 

Loading