Tešíme sa na Noc s Andersenom 2023

V piatok 31. marca 2023 pripravuje Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou podujatie pre všetky deti vo veku od 7-10 rokov s názvom Noc s Andersenom.

Knižnica sa do tohto celosvetového podujatia zapája už po 17. krát. Noc s Andersenom je obľúbené medzinárodné podujatie knižníc, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara, Hansa Christiana Andersena. Tohtoročnou témou Noci s Andersenom je rozprávka Škaredé káčatko.

Počas Noci s Andersenom deti strávia nezabudnuteľnú noc v knižnici plnú rozprávok, príbehov, aktivít či hier a tvorivých workshopov. Originálny program, ktorý pre všetkých „spáčov“ Hornozemplínska knižnica pripravila, sa postará o nevšedný zážitok, vďaka ktorému deti nadobudnú pozitívny vzťah k čítaniu a  ku knižnici.

Po slávnostnom otvorení podujatia sa zoznámime s pánom Andersenom, ktorý nám rozpovie príbeh o svojom živote a o svojej tvorbe. Prostredníctvom rozprávkovej navigácie si predstavíme rozprávku o škaredom káčatku. Zahráme si literárne a slovné hry, vďaka ktorým sa staneme odborníkmi na Andersenove rozprávky.

Osobnosťou Noci s Andersenom bude spisovateľ pre deti mládež Ján Pochanič, ktorého vyspovedáme z rozprávok, splníme zadané úlohy a vytvoríme si želania šťastia. Rozprávkový street dance s tanečnicou K. Gáčovou roztancuje celé mesto Vranov nad Topľou. Počas prechádzky nočným mestom s lampiónmi, vypustíme lampióny s tajnými želaniami. Prostredníctvom online hovoru sa spojíme s deťmi, ktoré trávia noc v poľskej knižnici z partnerskej knižnice Stary Sancz v Poľsku (Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna). Pred spaním nás čaká tvorivá chvíľa – rozprávkový workshop s výtvarníkom a ilustrátorom J. Tušimom, kde hlavnú úlohu zohrá škaredé káčatko a vytvoríme si aj pamätné Andersenove tričká.

Kúzelný svet spáčov v knižnici ukončíme čítaním s baterkami, a zakončíme tak rozprávkovú noc v knižnici.