Zábavné leto v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou

Počas letných prázdnin pripravila vranovská knižnica pestrý výber podujatí nielen pre prázdninujúce deti, ale aj pre ich rodičov či starých rodičov, ktorí si tiež počas leta potrebujú oddýchnuť a hodnotne vyplniť voľný čas.
Leto v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou je už tradične venované obľúbeným Letným štvrtkom, ktoré sa budú konať každý štvrtok na oddelení pre deti a mládež od 10.00 do 12.00 hod. Tematicky ladené Letné štvrtky sa budú niesť v duchu rozprávok, tvorivých dielní, ale i športu, súťaží a hier. (2.7.2020 Letný (tvorivý) štvrtok – Štvrtok so psíčkom a mačičkou, 9.7.2020 Letný skautský štvrtok – Čestné skautské, pán štvrtok!, 16.7.2020 Letný výtvarný štvrtok – Štvrtok v zajatí farieb, 23.7.2020 Letný literárny štvrtok –  So štvrtkom do rozprávky, 30.7.2020 Letný tanečný – Tancuj, štvrtok, vykrúcaj!, 6.8.2020 Letný hudobný štvrtok – Babadlo štvrtok, 13.8.2020 Letný historický štvrtok – Štvrtok dávnominulý, 20.8.2020 Letný športový štvrtok – Pripraviť sa, pozor, štvrtok!, 27.8.2020 Letný divadelný štvrtok – Štvrtok na planéte B612. Letný štvrtok číslo 1 začne 2. júla 2020 pod názvom Štvrtok so psíčkom a mačičkou. Hosťkou bude pani Božena Vargová. Návštevníci všetkých vekových kategórií sa prenesú do sveta rozprávok, precvičia si svoju šikovnosť, tvorivosť a zoznámia sa s knihou Karla Čapka: Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Podujatie sa uskutočňuje v rámci projektu Čítačka s písačkou. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Ďalšou letnou aktivitou je Detský letný tábor – Piráti z Hornozemplínskej knižnice – denný tábor je určený pre deti, ktoré chcú zažiť leto v knižnici medzi svojimi obľúbenými knihami, so svojimi hrdinami a pirátmi, ktoré sú hlavnou témou tábora. Deti zažijú týždeň plný zábavy, dobrodružstiev a súťaženia v duchu fair-play, kreatívne hry, množstvo nových pirátskych príbehov, tvorivé dielne, zábavu, športové hry či výlety. Termín realizácie tábora: 6.7.2020 – 10.7.2020, od 8.00 h do 15.00 h. Veková kategória: žiaci I. stupňa ZŠ. Tábor z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Pre všetky deti, ktoré navštívia oddelenie pre deti a mládež máme pripravené interaktívne knihy z edície Kúzelné čítanie a elektronická hovoriaca ceruzka z produkcie ALBI s. r. o., vďaka ktorým sa deti zábavnou a pútavou formou dozvedia množstvo zaujímavých a užitočných informácií.
Pre všetkých priateľov knižnica vyhlasuje od 15.6.2020 do 31.8.2020 letnú súťaž Crazy foto s knihou z vranovského regiónu. V rámci výletov po vranovskom regióne máte možnosť nielen spoznávať krásy prírody či historické pamiatky, ale aj vytvoriť si spomienku vo forme zaujímavej fotografie, ktorú môžete zaslať na e-mail: dospele.odd@kniznicavranov.sk a získať knižnú cenu. Podmienky súťaže: meno a priezvisko, popis fotografie (miesto a zaujímavý popis), vek 15+, kontakt.
Nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov a starých rodičov sú určené spoločenské hry  Kto sa hrá, nehnevá. Knižnica prináša aj 3D tlač, ako aj samotný proces tlače. Novinkou je Vyšívací stroj, ďalší člen do rodiny Makerspace. Výšivky sú v dnešnej dobe čím viac obľúbenejšie, v poslednom čase tento trend vyšívania pokračuje. Zistíte, že z jednoduchého jednofarebného trička dokážete vďaka kvalitnej výšivke vytvoriť exkluzívne tričko, ktoré si môžete vyšiť sami na vyšívacom stroji. A práve to vám ukážeme v knižnici. Makerspace k nám prichádza zo zahraničia, po vzore nemeckých knižníc ju pomaličky zariaďujeme aj my vo Vranove nad Topľou. Tešíme sa na všetkých, ktorí chcú stráviť leto v knižnici.