Zakončený RomLIT 2023 s Divadlom Actor, v podaní Františka Baloga

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou v rámci projektu Multifunkčné centrum 4.0  pripravila II. ročník Rómskeho literárneho festivalu RomLIT, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 06. júna do 8. júna 2023 o 10.00 hod. v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou.

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou získala grant na projekt LDI01004 Multifunkčné centrum 4.0 (Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov).
Projekt je podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „LDI – Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov.

Po minuloročnom prvom a úspešnom ročníku Rómskeho literárneho festivalu RomLIT v dňoch od 21. – 23. júna 2022, sme si pre vás pripravili pokračovanie festivalu v podobe druhé ročníka, ktorý sa bude niesť na vlnách literatúry, hudby a rómskej kultúry. V rámci prvého ročníka festivalu sme privítali 28 významných rómskych hostí a počet účastníkov festivalu bol 493. Pevne veríme, že druhý ročník RomLIT-u prinesie veľa užitočných informácií, a bude prínosom pre všetky vekové kategórie zúčastnených nadšencov literatúry a kultúry.
Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou pripravuje tri festivalové dni s bohatým literárnym a kultúrnym programom. Nebudú chýbať diskusie so zaujímavými hosťami, autormi, prezentácia diel rómskych autorov, koncerty, workshopy a zaujímavé aktivity.
Festival sme zakončili v utorok 20. júna 2023 s divadelným predstavením Čertovská (ne)dobrota v obci Banské a ZŠ Čaklov. Rozprávková komédia s čertíkom, ktorý je takisto iba človek! V starom zabudnutom dome žije už niekoľko storočí čert – Trepifajksel, ktorý má svoju „minútu slávy„ už dávno za sebou. Kedysi strašil, no dnes už nemá koho, a pretože v pekle na neho zabudli, žije si pohodlne v chalupe. Živí sa chrobákmi, žabami a všetkým, čo v lese nájde, či uloví. Zábavným predstavením potešil herec František Balog žiakov zo ZŠ Čaklov a zo ZŠ Banské, ktoré si z predstavenia odniesli nezabudnuteľný zážitok v podobe interaktívnej divadelnej hry o čertovi, z ktorého sa stal človek. Podujatie sme zakončili pesničkou, ktorá poukazuje na dôležitosť pomáhania. Pevne veríme, že spoločným úsilím sme prispeli nielen ku konaniu dobra, ale aj k inklúziu, ktorá je v dnešnej dobe veľmi nevyhnutným a dôležitým prvkom spoločnosti.
Fotografie z Čaklova si môžete pozrieť v priložených fotografiách.
Fotografie z Banského si môžete pozrieť v priložených fotografiách.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk alebo Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.

If you want to know more about programmes and projects financed by the Norway Grants in Slovakia, visit www.norwaygrants.sk or Facebook Granty EHP a Nórska na Slovensku.