210. výročie narodenia Charlesa Dickensa

Spisovateľ, tvorca anglického kritického realizmu, publicista a novinár Charles Dickens sa narodil 7. februára v roku 1812.

Romány tohto velikána svetovej literatúry sa vyznačujú bohatosťou scén, až sentimentálnym súcitom s utrpením chudobných, ostrou kritikou spoločenských nedostatkov a nespravodlivosti. Spisovateľ viktoriánskej éry Spojeného kráľovstva (obdobie 1837-1901) sa vo svojich literárnych dielach, ale aj vo verejnom živote zaoberal hlavne sociálnymi pomermi a s nimi súvisiacou zločinnosťou a súdnym systémom. Dickensove dielo je poznačené jeho trpkým a neradostným detstvom v rodine malého úradníka, ktorý sa pre svoje dlhy dostal do väzenia a až nečakané dedičstvo pomohlo rodine z finančných problémov. Malý Charles Dickens teda už vo svojich dvanástich rokoch pracoval ako robotník v továrni. Táto práca a návštevy vo väzení zanechali v jeho vnímavej duši pocit poníženia a odporu, s ktorým sa často stretávame v jeho neskoršej tvorbe, najmä v románe David Copperfield.

Charles John Huffam Dickens sa narodil 7. februára 1812 v Portsmouthe. Vďaka svojej húževnatosti a vytrvalosti sa z veľmi chudobného chlapca vypracoval na skutočnú hviezdu literárneho neba. Vzdelanie nadobudol vlastnou usilovnosťou, lebo náruživo čítal staré romány a navštevoval Britské múzeum. Ako 15-ročný sa stal pisárom v kancelárii právneho zástupcu. Naučil sa rýchlopis a v roku 1835 sa stal súdnym a parlamentným spravodajcom časopisu Morning Cronicle.
Literárnu dráhu začal Dickens v roku 1833 drobnými časopiseckými črtami a poviedkami, ktoré písal pod pseudonymom Boz. Zachytával v nich londýnske prostredie a postavy i z nižších spoločenských vrstiev. Boli to práce plné humoru a vtipov a medzi čitateľmi veľmi obľúbené. Keď v roku 1836 svoje črty vydal knižne ako Bozove črty, nakladateľ ho vyzval k spolupráci na humoristickom seriáli, z čoho vznikla kniha Pamäti Klubu Pickwickovcov. Toto prvé rozsiahle dielo ho preslávilo, ľudový humor a nezabudnuteľné postavy si získali nesmiernu popularitu.

Román Oliver Twist a nezabudnuteľné zážitky chudobného chlapca, ako aj filmové spracovanie románu obletelo celý svet. Dickens je autorom aj ďalších literárnych titulov, napríklad Malá Dorritka, Pochmúrny dom, Nádejné vyhliadky, Starožitnícky sklep, Barnaby Rudge či historický román z obdobia protikatolíckych nepokojov okolo roku 1780. Americké poznámky napísal po prvej návšteve Spojených štátov amerických (USA). Napísal aj Vianočné knihy s rozprávkami, ako Vianočná pieseň, Novoročné zvony, atď. Pre detského čitateľa vyšlo na Slovensku z tejto oblasti v roku 1999 unikátne dielo Evanjelium podľa Dickensa. Autor v ňom rozpráva evanjeliá svojim desiatim deťom prosto a ľudsky, tak, aby sa im vštepili hlboko do duše i srdca. Dickens považoval toto svoje rozprávanie za súkromnú vec a po celý život ho odmietal publikovať. Kniha uzrela svetlo sveta až po jeho smrti a prológ k slovenskému vydaniu napísal Milan Rúfus.
Dickens, slávny nielen v Európe, ale aj v USA, ktoré navštívil dvakrát (v rokoch 1841 a 1867) usporadúval turné, na ktorých čítal svoje diela, lebo miloval živý kontakt s čitateľmi. Zomrel náhle 9. júna 1870 vo veku 58 rokov v Gadshill pri písaní svojho posledného románu Záhada Edwina Drooda. Pochovali ho vo Westminsterskom opátstve.

 

Pri príležitosti výročia narodenia tohto autora sme si pre našich čitateľov pripravili výber z jeho tvorby. Tešíme sa na Vašu návštevu.

 

Loading