Súčasťou nášho životného štýlu je starostlivosť o telo. Tak ako trénujeme telo, treba trénovať aj mozog. Pri procese ukladania informácií do pamäte vytvárame spoje medzi neurónmi mozgu. Čím viac informácií budeme ukladať do pamäti, tým viac budeme mozog trénovať, a tým aj vytvoríme viac neurónových spojení a tak si lepšie vytrénujeme mozog.
- Mozog nie je sval, ale správa sa ako sval.
To znamená, že keď ho budeme trénovať, aj jeho výkonnosť bude vyššia a lepšia. Tak ako u trénovaných svalov. Svaly trénujme cvičením a fyzickým pohybom. Mozog sa najlepšie trénuje jeho využívaním. Populárne sú krížovky. Tie sú síce dobré, ale nie sú jediným spôsobom ako rozhýbať svoje mozgové spojenia.
- Žijeme v pretechnizovanej dobe, keď sme obklopení mobilnými telefónmi, diármi, tabletmi a už sme aj tak trochu zleniveli na to, aby sme používali svoj mozog.
Napríklad, koľkokrát si prerátame hodnotu nákupu, alebo výšku vrátených peňazí za nákup? Alebo koľko telefónnych čísel vieme naspamäť? Pamätáme si ešte detské riekanky alebo texty piesní? A čo tak slovné hračky, hádanky alebo logické hry? To je len zopár návodov ako začať trénovať svoju pamäť.
Cvičenia si môžete stiahnuť aj v PDF formáte.
+ pripájame predošlé cvičenia na zopakovanie: