Šijeme si rúška

Šijeme si rúška

ŠIJEME SI RÚŠKA

„deň po“ …alebo aké rúška sme nosili

Žijeme teraz zvláštne dni, ktoré, dúfajme, v dohľadnej dobe pominú. Ich symbolom, skutočným fenoménom, sa stali bezpochyby rúška. Začala sa doba „rúšková“. Ľudia sa na ulici nespoznávajú, nemôžu sa usmiať, stretávať… Ale keďže rúško ma ochranný charakter, spolu to zvládneme a vydržíme.

Nie je to „LEN“ primárna ochrana, pruh látky, ale odráža postoj spoločnosti, našu morálku. Nielen tie profesionálne, ale aj doma ušité  predstavujú širokú škálu dizajnových výrobkov na vynikajúcej úrovni.

Po prvých dňoch, keď sme každý rýchlo nasadili akékoľvek rúško, ale po pár dňoch sa začali objavovať zaujímavé motívy a vzory. Rúško sa stalo odrazom osobnosti podobne ako predtým hudobný štýl, make-up, účes, minisukňa, či rozšírené nohavice, prezrádza informácie o jeho nositeľovi.

To všetko chceme v knižnici zachytiť!

Rozhodli sme sa vytvoriť malú kolekciu/zbierku súčasného diania v podobe rúšok. Spomeňte si „deň potom“ a pomôžte aj vy písať históriu.

Myslite na nás, pošlite nám ho alebo prineste osobne:

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou, M. R. Štefánika 875/200, 093 01 Vranov nad Topľou. Viac informácií získate na mailovej adrese: marketing@knižnicavranov.sk, alebo na tel. čísle 057/4464468 p. Mgr. Marianna Majzlíková.

Ak ste tvorcom rúšok, alebo vlastníte nejaké zvláštne rúško, výnimočné farbou, tvarom, materiálom, budeme vďační, ak nám ho zašlete.

Keď nastane deň, že rúška zložíme, zachováme ich ako informáciu pre budúce generácie a možno aj artikel, ktorý sa nosil v 21. storočí.

Hornozemplínska knižnica zorganizuje výstavu, na ktorú Vás už teraz srdečne pozývame.

 

 

Vranovská knižnica sa otvára verejnosti

Vranovská knižnica sa otvára verejnosti

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou z dôvodu prevencie rozšírenia ochorenia COVID-19 bola pre verejnosť zatvorená. Aby sme boli v kontakte s našimi čitateľmi, na webe knižnice sme pravidelne zverejňovali, dopĺňali kvízy pre radosť, geografický kvíz, kvízy z enviromentálnej oblasti, kvízy z oblasti literatúry, etnografie, vedy a techniky, ale aj z iných oblastí nášho života. Zverejnili sme kvízy pre stredoškolákov, týkajúce sa matematiky či spoznávania slovenských spisovateľov. Keďže mesto Vranov nad Topľou oslavuje v tomto roku 750. výročie prvej písomnej zmienky, tak sme pre našich čitateľov pripravili kvíz o histórii nášho mesta. Pre víťazov súťaží sme pripravili zaujímavé knižné ceny. Pre uspokojenie našich čitateľov sme knižničné služby poskytovali online. Okrem toho sa zamestnanci venovali aj  kompletnej dezinfekcii kníh a knižničných priestorov.
V mesiacoch apríl a máj sme uskutočnili revíziu celého knižničného fondu. Knižničný fond Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou má okolo 71 000 knižničných jednotiek. Cieľom revízie knižničného fondu bolo fyzické porovnanie skutočného počtu knižničných jednotiek s evidovaným počtom v elektronickom systéme, čím sme zaktualizovali súčasný stav.
Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou má vytvorený Makerspace priestor, ktorý sme sa v tejto mimoriadnej situácii snažili účelne využiť. Na 3D tlačiarni sme vytlačili niekoľko kusov ochranných štítov, štyri z nich sme darovali Vranovskej nemocnici. V rámci starostlivosti o vlastných zamestnancov a ich rodinných príslušníkov šijeme ochranné rúška.
Aj naďalej pokračujeme v kreatívnych  nápadoch nových aktivít pre našich čitateľov, vďaka moderným technológiám môžeme byť s nimi v neustálej komunikácii. Stretnutia Book Clubu s mládežou naďalej pretrvávajú prostredníctvom videohovorov cez sociálne siete. Udržiavame nielen kontakt, ale ja pozitívnu náladu.
V rámci online a telefonickej metodickej pomoci sme poskytli informácie a usmernenie 12 obecným a 1 mestskej knižnici a starostom v rámci spracovania projektov do novootvorenej
výzvy Fondu na podporu umenia 5.1.4 Akvizícia knižníc s 0 % spolufinancovaním na akvizíciu knižníc (Tovarné, Nižný Hrušov, Čierne n. T., Kladzany, Ondavské Matiašovce, Dlhé Klčovo, Malá Domaša, Bystré, Babie, Rudlov, Matiaška, Petrovce, Hanušovce n. T.). Zabezpečili sme zápis obecných knižníc do Zoznamu knižníc SR po konzultácii s MK SR (Čierne nad Topľou, Ondavské Matiašovce).
Vážení používatelia a čitatelia, rozhodnutie o spojení 2. a 3. fázy otvárania ekonomiky nás veľmi potešilo. Kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho
kraja v rámci uvoľňovania opatrení sa postupne otvárajú pre verejnosť. V súvislosti s uvedením sú pre návštevníkov otvorené aj knižnice na území kraja. Samozrejme, v súlade s vydanými opatreniami  Úradu verejného zdravotníctva SR  a pri dodržiavaní prísnych hygienicko-epidemiologických opatrení. Zároveň využívajú aj odporúčania Slovenskej národnej knižnice v Martine, ktorá metodicky usmerňuje knižnice na Slovensku. Tie budú platiť tak pre zamestnancov, ako aj návštevníkov.
V týchto dňoch vranovská knižnica pracuje na zabezpečení podmienok pre otvorenie. Je potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo dezinfekčných prostriedkov, zostaviť plán pohybu návštevníkov v priestoroch knižnice vzhľadom na obmedzenie počtu návštevníkov, dostatočné rozstupy medzi nimi. V dôsledku vykonávania týchto výnimočných preventívnych opatrení upravíme aj otváracie hodiny a pod.

Otváranie Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou pre verejnosť bude prebiehať postupne. Od 13. mája 2020 začíname opäť s poskytovaním knižnično-informačných služieb. Pre čitateľov a používateľov bude otvorená počas pracovných dní od 7:30 do 17:00 h. Zároveň sprístupňujeme vrátenie kníh aj prostredníctvom BIBLIOBOXU. Vo štvrtok od 7.30 do 12.00 h bude sanitárny čas na dezinfekciu priestorov tak ako doteraz. Keďže riziko nákazy naďalej pretrváva, pretože niektorí nakazení nemusia vykazovať žiadne príznaky ochorenia a môžu ho nevedome šíriť, chceme dôsledne dodržiavať všetky hygienické opatrenia.
Zamestnanci musia nosiť rúška a musia nosiť pri kontakte s knihami a obdobnými predmetmi rukavice. Pri vrátení budú knihy odložené do KARANTÉNY a ďalšia manipulácia s nimi bude umožnená až po jej uplynutí. Pre čitateľov a používateľov umožníme vstup do knižnice len s prekrytím horných dýchacích ciest (rúško, šál, šatka atď.). Budú zabezpečené dezinfekčné prostriedky na ruky pri vstupe už do budovy a na jednotlivých oddeleniach alebo poskytneme jednorazové rukavice.
Medzi osobami v priestoroch knižnice budú dodržiavané minimálne 2 m odstupy. Vo vranovskej knižnici môže byť naraz 24 ľudí. Na oddelení pre dospelých môže služby knižnice využívať maximálne 12 ľudí, na oddelení pre deti a mládež 10 ľudí, na oddelení špeciálnych služieb 2 používatelia. V rámci prevádzkových hodín odporúčame seniorom nad 65 rokov a ďalším ohrozeným skupinám využívať čas pre služby od 9.00 – 11.00. Dĺžka pobytu používateľa v knižnici je stanovená na 10 minút.
Okrem osobnej návštevy knižnice umožníme čitateľom naďalej objednávanie kníh aj elektronickým alebo telefonickým spôsobom. Výdaj objednaných kníh zabezpečíme do 24
hodín. Používateľovi oznámime čas vyzdvihnutia sms-kou, mailom, podľa pôvodnej komunikácie (objednávky).
Všetky požičané dokumenty sú predĺžené do 20. mája 2020, dovtedy nevznikajú čitateľom žiadne poplatky z omeškania.
Reprografické služby poskytneme na základe elektronickej alebo telefonickej objednávky z fondu Hornozemplínskej knižnice. V čitárni novín a časopisov si môžete vypožičať všetko
absenčne.
Rešeršné služby poskytujeme naďalej na diaľku – elektronicky. Formulár so žiadankou je vyhotovený na webe knižnice.
Medziknižničnú výpožičnú službu (MVS) poskytujeme osobne a pre inštitúcie formou elektronickej žiadanky na webe knižnice, okrem kníh zabezpečujeme aj skeny článkov.

Čitatelia a návštevníci knižnice budú vstupovať do budovy MsDK hlavným vchodom cez požiarne dvere vľavo. Výťah v budove je z technických príčin odstavený. Pre čo najbezpečnejšiu a najpríjemnejšiu návštevu vranovskej knižnice usmerníme návštevníkov priamo pri vstupe do knižnice.
Organizovanie verejných kultúrno-spoločenských podujatí  bude realizované podľa ďalších  rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva SR.
Odporúčania sa budú priebežne upravovať v súlade so zmenami prijatými členmi vlády SR, Úradom verejného zdravotníctva SR, Krízového štábu SR a v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR. O režime prevádzky v knižnici, ako aj hygienických opatreniach sa včas dozviete na našom webe www.kniznicavranov.sk alebo na našich sociálnych sieťach. Prosím, sledujte nás,
všetky nové informácie budeme priebežne zverejňovať.
Otvárame a tešíme sa na Vašu návštevu.

Mgr. Danka Molčanová, riaditeľka HK

 

Citovanie a odkazovanie na použité zdroje

Citovanie a odkazovanie na použité zdroje

V súčasnosti je často preferovanou témou etika písania odborných, bakalárskych,
diplomových a kvalifikačných prác. Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou
zaznamenáva rastúci dopyt používateľov k téme citovania informačných zdrojov, reaguje
na požiadavky svojich čitateľov a pomáha im v navigácii pri ich citovaní a odkazovaní.
Taktiež upozorňuje používateľov na najčastejšie problémy súvisiace  s problematikou
citovania.
Medzi najdôležitejšie termíny z oblasti citovania a odkazovania na použité zdroje patria:
citát, citácia, parafráza, bibliografický  odkaz, zoznam bibliografických odkazov a technika
citovania. Tieto termíny si vyžadujú ich presné vymedzenie vzhľadom na  ich jazykovú
podobnosť, napr. citát a citácia.
Citát je text alebo časť textu doslovne prevzatá z citovaného dokumentu. Mal by sa písať v
úvodzovkách, resp. iným  typom písma. V prípade dlhších citátov presahujúcich štyri riadky
je vhodné citáty oddeliť od vlastného textu, odsadiť od ľavého  okraja a uviesť ich kurzívou.
Citáty píšeme v jazyku textu citujúceho dokumentu, pričom sa odporúča originálne znenie
textu vložiť do poznámky pod čiarou.
Bez úvodzoviek či iného typu písma uvádzame prebraté texty, ktoré
parafrázujeme (parafráza) a uvádzame vo vlastnej  interpretácii, resp. v prípade, keď
len odkazujeme na myšlienky, termíny, schémy alebo na relevantný zdroj. Osobitnú  skupinu
tvoria všeobecne známe informácie, ktoré nie je potrebné citovať, napr. „Hlavné mesto
Slovenskej republiky je Bratislava“  a pod.
Bibliografický odkaz je skrátený záznam o citovanom dokumente v zozname
bibliografických odkazov, ktorý slúži na  jeho presnú identifikáciu.
Citácia je symbol, značka alebo formalizovaný údaj, ktorý označuje citované miesto.
Nachádza sa na mieste predchádzajúcom  alebo nasledujúcom po citáte alebo citovanom
(parafrázovanom) texte či odkaze na literatúru. Forma citácie závisí  od techniky citovania.
Zoznam bibliografických odkazov je množina odkazov na citované dokumenty
nachádzajúca sa na konci textu. Usporiadanie  bibliografických odkazov v zozname
bibliografických odkazov závisí od techniky citovania. Odporúča sa používať
označenie  Zoznam bibliografických odkazov.
Technika citovania je spôsob, ktorým sa prepájajú citácie so zoznamom bibliografických
odkazov. Technika (metóda)  citovania má vplyv na formu citácie a vyžaduje aj úpravu
zoznamu bibliografických odkazov.
Jednotlivé metódy citovania využívajú predovšetkým (popri vedeckých a odborných
pracovníkoch) študenti pri písaní všetkých typov seminárnych, ročníkových, ale hlavne
bakalárskych, diplomových, rigoróznych a dizertačných prác, ktorí musia dôsledne a presne
citovať, aby bolo možné ich tvrdenia overiť. Je potrebné, aby autori všetkých typov prác, či
už ide o odborných, vedeckých pracovníkov, alebo študentov, využívali príslušné existujúce
normy týkajúce sa problematiky citovania a tvorby bibliografických odkazov. Ich cieľom je
predovšetkým presná identifikácia zdroja, aby boli uvedené všetky dôležité údaje, ktoré sú
povinné pri tvorbe bibliografického odkazu.
Dôležité je aj poradie jednotlivých údajov, ktoré umožňujú identifikovať príslušný zdroj, a
najvýznamnejšou zásadou je použitie jedinej metódy citovania v celom texte dokumentu.
Hoci existujú príslušné medzinárodné a národné normy k problematike metód citovania a
tvorby bibliografických odkazov, veľmi často sa možno stretnúť s rôznou a niekedy veľmi
rozdielnou interpretáciou týchto noriem v jednotlivých vydavateľstvách, ale aj na vysokých

školách a univerzitách, dokonca sa tieto úpravy často líšia aj na katedrách príp. u jednotlivých
vyučujúcich. Takýto prístup však spôsobuje obrovské problémy a ide proti pravidlám
používania medzinárodných ISO noriem.
Problematika citovania v slovenských podmienkach je stanovená normou ISO 690 (STN 01
0197): 2012, Informácie a dokumentácia.
Je možné ju použiť na tvorbu bibliografických odkazov a citácií všetkých druhov
informačných prameňov, či už ide o monografie, seriály, príspevky, patenty, kartografické
materiály, elektronické informačné pramene vrátane počítačového softvéru a databáz, hudby,
zvukových záznamov, tlačí, fotografií, grafických a audiovizuálnych diel a pohyblivých
obrázkov. Norma sa nevyužíva pre citácie určené na strojovú analýzu a právne citácie, ktoré
majú vlastné normy.
V norme sú uvedené 3 metódy/techniky citovania:
1. Systém mena a dátumu (harvardský systém).
2. Číselný systém.
3. Priebežné poznámky.
V prípade Vašich požiadaviek nás kontaktujte v našej knižnici, radi Vás usmerníme
a poradíme: (email: bibliografia@kniznicavranov.sk)

Spracovala: Mgr. Beáta Ocilková

Použité a odporúčané informačné zdroje: KUCIANOVÁ, Anna, 2015. Citovanie dokumentov podľa STN ISO
690:2012 [online]. [cit. 2020-05-05]. Dostupné z: https://www.upjs.sk/public/media/13133/ezp-Kucianova-
citovanie-2015.pdf